23.11.2016

Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji


Jaki trud umysłowy musiał ponieść człowiek, by wpaść na pomysł przewożenia ciężkiego drewna czy kamieni przy pomocy drewnianych bali i przekonać się, że to bardzo ułatwia życie. Ile pomysłów zostało zrealizowanych i wyśmianych, by doszło do wynalazku koła, pierwszego silnika na parę, pierwszego wygodnego pojazdu. Jak wsławiło się małżeństwo Benzów w rozwój motoryzacji, gdzie tankowała dzielna pani Benz, żeby pokonać trasę 200 kilometrów. Jak kiełkowały pomysły i jak dochodziło do produkcji kolejnych marek samochodów. Jakie ciekawostki kryją się za poszczególnymi samochodami, rekordy i niesamowitości.

Książka podzielona tematycznie skrywa w sobie wiele interesujących faktów, historii. Pierwsze auta produkowane seryjnie, czyli krótka historia Forda T, Citroena 2CV, Volksvagena Garbusa (który pomieścił 57 alpinistów z Austrii!), Ferrari 125s (szczęśliwym jego posiadaczem jest np. Zlatan Ibrahimovicz, a w prezencie otrzymał go też Jan Paweł II, ale zlicytował go na pomoc ofiarom tsunami w Azji).
Zajrzymy do motoryzacji w polskim wydaniu. Jaką furorę robił polski Fiat 125 P, którego produkcja doszła do 3 milionów, ile czasu trwała produkcja jednego modelu Warszawy i jak wyglądała instrukcja jej obsługi. Czym była Syrena czy Polonez w historii polskiej motoryzacji. Kolejne rozdziały to okazja do bliskiego przyjrzenia się samochodom legendom, o których przeciętny fan motoryzacji marzy, by choć zobaczyć, dotknąć, a na pewno ma o nim swoje zdanie. To Cadillac Eldorado, Ford Mustang czy efektowny i szybki Jaguar E-Type. A przy okazji mamy Jasia Fasolę i muzyków zespołu The Beatles, którzy jeździli malutkim zaprojektowanym na restauracyjnej serwetce modelem Mini. Pod koniec opisano pokrótce to, co kierowcy i fani motoryzacji lubią najbardziej: szybkość, emocje i rywalizację, czyli wyścigi. Słynne zawody Formuły 1, Rajd Dakar, czy mniej popularne Grand Prix Monako. Rekordy prędkowści ustanawiane na przestrzeni lat, maksymalne prędkości uzyskiwane w samochodach rakietach i przekraczanie trudnych do wyobrażenia granic. Znajdziemy też sławnych kierowców, tych którzy na polskich nierównych drogach uczyli się jazdy i zostali mistrzami sławnymi na światowej arenie: Marian Bublewicz, Krzysztof Hołowczyc czy Robert Kubica.

Dużo ilustracji, kolorowy druk i wyróżnienia w tekście, w logiczny sposób podzielone tematy, przystępnie opisane pokrótce zagadnienia, by młody odbiorca bez nudy czytał i chłonął wiedzę. Ciekawostki, historyjki, dowcipne sytuacje i zdarzenia. To, co ciekawe, ważne, fascynujące i piękne w motoryzacji opisał z pasją Michał Gąsiorowski, miłośnik sportu, motoryzacji i podróży, komentator zawodów sportowych, meczy i Formuły 1.  

Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji
Michał Gąsiorowski
ilustracje: Przemysław, Agnieszka i Malwina Surmowie 
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 144Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...