14.11.2016

Dzień po dniu- kalendarze i zapiski


Koniec roku tuż tuż, czas pomyśleć o nowym kalendarzu, czas spojrzeć wstecz, nadrobić zaplanowane na ten rok zaległości.

Kalendarz Jacka Boneckiego, artysty, fotografika, podróżnika (bonecki.com), zawiera piękne zdjęcia z całego świata, wskazówki, jak fotografować, czym, jak dostosować sprzęt i ustawienia do warunków, pory dnia czy roku. To przede wszystkim album z klimatycznymi zdjęciami, pozostaje sporo miejsca do zapisków, planu dnia i kolejnych tygodni, miesięcy. To także zachęta do wyjścia z domu, do fotografowania tego, co nas otacza w codziennym świecie i podczas wyjątkowych wypraw. Do fotografowania ludzi, zwierząt, imprez, koncertów, sportów, z energią, pasją i zaangażowaniem, podczas samotnych wypraw i grupowych warsztatów.

Jacek Bonecki
Kalendarz fotograficzny 2017
wydawca: Edipresse Książki, Warszawa 2016
liczba stron: 320


Kalendarz Marioli Bojarskiej-Ferenc to zestaw mocno motywacyjny na cały rok:) Dieta, ćwiczenia, zmiana stylu życia, tworzenie nowej listy zakupów, przygotowywanie nowych dań. Trenerka fitness motywuje przez 365 dni w roku do codziennych działań, zyskując tym samym poprawę wyglądu ciała, wzmocnienie odporności, energię do życia, zdrowie i siły. Zachęca do zmian w swoim życiu metodą małych kroków. By każdego dnia robić coś dla własnego organizmu. Wpajać zdrowe nawyki, powoli modyfikować listę zakupów, wprowadzać kolejne składniki w diecie. Wskazuje co i jak jeść, co łączyć ze sobą. W końcu proponuje ćwiczenia fizyczne, wprowadzane i utrwalane, by na stałe zagościły w dziennym lub tygodniowym rozkładzie. Na wszystko można znaleźć czas, potrzeba tylko odpowiedniej motywacji i skutecznie osiąganych wyników.

Mariola Bojarska-Ferenc
Kalendarz 2017. Superforma. Motywacja, ćwiczenia, dieta
wydawca: Edipresse Książki, Warszawa 2016
liczba stron: 400


Według kalendarza napisana jest książka pod tytułem "Randka z jeleniem". Według zmieniających się miesięcy i dostosowaniu trybu życia do pór roku, w bliskości i ukochaniu natury. Spodoba się pewnie kobietom podobnym autorce. Tym, które kochają przyrodę, tradycje i obyczaje polskie, kuchnię polską, biesiady i gościny w gronie rodzinnym i towarzyskim. A zaczyna się od planów i stopniowej realizacji marzeń. Poszukiwań spokojnej przystani na Mazurach, by móc założyć farmę jeleni.

Mamy tu do czynienia z nutką nostalgii, zachwytu i osadzeniem w literaturze wyrażanych myśli autorki. Z kolejnych rozdziałów wyczuwa się nieukrywaną miłość do natury, zachwytu zmiennością pór roku i dostosowania do nich, radością z nadejścia kolejnych dni i miesięcy i towarzyszącym im zmian. Miłość do ludzi, zwierząt, historii, odwiedzanych miejsc. Wędrówka po Warmii i Mazurach, odwiedzanie kolejnych miejsc, ciekawostki o ludziach i faktach. Historia miast i wsi, niezwykłych osobistości. Sielskość, tradycje ludowe, które zostały zniszczone i zaprzepaszczone w polskiej kulturze. Polskie obyczaje opisane bardzo szczegółowo.
Dobre towarzystwo, smakowanie tego, co najlepsze z win, mięs, domowego ogródka. Zdrowe relacje międzyludzkie. Otwarty na gości dom, staropolska gościnność. Zaskakiwanie (samą hodowlą jeleni przed laty, ale też np. postawieniem na podwórku jurty). Obrazowy opis rykowiska, godów jeleni, kiedy porywa je zew natury. Motyw polowań. "Setne zabawy" po dawnych polowaniach i zmiany współczesne. Klimat zaduszek czy rorat oraz najważniejszych świąt polskich. Zapach pieczonego chleba. Folklor, obyczaje, wiara pomieszana z dawnymi wierzeniami ludu. Polska obrzędowość.

Falujące pagórki, cięgnące się po horyzont roległe łąki. Wydawałoby się, że to nierealna bajka. A jednak. Przejście z miasta na wieś, udane dążenia do realizacji marzeń. Ludzie z planem na życie potrafią zaskoczyć innych i siebie. Pokazać, że można żyć na wsi, być blisko kultury, sztuki, żyć aktywnie i z poszanowaniem wobec natury. Książka jest zapisem emocji, odczuć, z codzienengo życia na wsi, fascynacji Warmią i Mazurami. W otoczeniu kotów, psów, jeleni, koni. "Do sukcesu nie da się dojechać windą".

Randka z jeleniem
Elżbieta Sęczykowska 
wydawca: Edipresse Książki, Warszawa 2016
liczba stron: 368

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...