12.11.2016

Hugo


Hugo to seria komiksowych opowiadań z gatunku fantasy z domieszką humoru i wątkami baśniowymi. Belgijska seria autorstwa Bernarda Dumonta (pseudonim Bédu). Oryginalnie ukazała się w języku francuskim w latach 1986-1990, wydana przez wydawnictwo Le Lombard, w Polsce ukazała się w 1990 roku. Dzisiaj całą wspaniałość pięciu opowiadań możemy poznawać dzięki wydawnictwu Egmont.

Obecne wydanie składa się z pięciu opowiadań umieszczonych w jednym solidnym tomie. Są to:
  1. Zaklęcie w fasolę (Le Sortilège du haricot)
  2. Karzeł z Corneloup (Le Nain de Corneloup)
  3. Boska jabłoń (Le Pommier de Dieu)
  4. Zamek mew (Le Château des mouettes)
  5. Błękitna perła (La Perle bleue). Kolory do rysunków komiksowych wykonał Luc Daniels.
Hugo, mały chłopiec z rudą czupryną, to główny bohater. W niezwykłych przygodach towarzyszą mu: silny i potężny niedźwiedź Biskoto, śpiewający po włosku latający zielony stworek o imieniu Narcyz, oraz wróżka Śliweczka, niejednokrotnie ratująca skórę całej ekipie. Bohaterowie są fantastycznie ucharakteryzowani, co rusz zmierzają się z czarnymi charakterami, odwiedzają magiczne krainy, poznają ludzi, łączy ich duża przyjaźń, radość i przyjemność przeżywania przygód. A największe emocje wyzwalają się w nich, kiedy Narcyz jest szczęśliwy i zaczyna śpiewać włoskie piosenki o miłości:) Osoba dzielnego i oddanego  Biskoto (zawsze walczy z przeciwnikami dla dobra przyjaciół), Narcyza, ślicznotki Śliweczki i Hugo, fascynują. Morał kształtuje się gdzieś po drodze, nie wychodząc na pierwszy plan. Dobro i przyjaźń zwycięża zawsze. Dzięki temu bohaterowie są dobrym wzorem dla mniejszych odbiorców.

Pierwsze opowiadanie to wyprawa głównych bohaterów z hałaśliwą fasolką w ręku w celu jej odczarowania. Poznamy tu starca Orlinga i wiedźmę Kadabrę, różowego Nerfraima, który zawsze chętnie służy pomocą swoim przyjaciołom. Armia pasożytow zrobi ogromne wrażenie na odbiorcy, udamy się w końcu  na zamek Rigolta.
Drugie opowiadanie przeniesie nas do czasów średniowiecza. Będziemy świadkami kłopotów w budowaniu pięknej katedry. Hugo i jego towarzysze będą ratować niewinnie skazanego karła, chłopca o twarzy starca.
W trzecim opowiadaniu poznamy fascynujące brimbolety, obmierzłego tryfanta, zabijaki, którzy uprowadzają wielkiego Biskota, żeby znaleźć boską jabłoń. Obserwowanie kolejnych kroków i działań bohaterów, by mogli dotrzeć do boskiej jabłoni, zerwać złote jabłko, uwolnić misia, próbować pogodzić skłóconych braci.  
Czwarte opowiadanie snuje się wokół dziewczynki o nadzwyczajnych mocach - Lucioli, córki kowala, zamienionego przez okrutną ciotkę w kamienny posąg. Oraz roli magicznego kamienia (kardiogola), który ma moc poruszenia zaklętego posągu ojca.
Ostatnie opowiadanie to wyprawa czwórki przyjaciół po "klejnot wszechrzeczy"- błękitną perłę. A potem działania oszukanego przez Faralda Orcefala. I przywrócenie zakletego porządku poprzez zniszczenie perły.

Rysunki tętnią humorem, pokazują jak może wyglądać dobra przygoda, szaleństwo i zachwyt codziennym życiem. Prezentują nieograniczoną wyobraźnię ilustratora, pobudzając wyobraźnię czytelnika. Nie często się zdarza, by autorem i rysownikiem była jedna osoba, tutaj tak jest, tym większy zachwyt i szacunek do twórcy. Lekkie i karykaturalne rysunki cieszą, bawią, trafiają do odbiorcy w każdym wieku. Połączenie magii, potworów, wartkiej akcji składają się na dobrą przygodę osadzoną w średniowiecznej Francji. Mam nieodparte wrażenie, że Hugo jest skazany na nowy zachwyt i dobry odbiór współczesnych czytelników:)

Hugo
autor i ilustrator: Bernard Bumont (Bédu)
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 248

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...