17.08.2016

Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą


Po "Berym, gangsterze i górze kłopotów", lekturze która potrafi wspaniale zainteresować dzieci w wieku szkolnym od "Wakacji" spodziewałam się podobnie dobrej akcji. Nie zawiodłam się. Humor, wdzięk i przyjemna w odbiorze fabuła, a przy okazji poważne problemy do rozwiązania i przekazywanie szczęścia tym, "którzy czegoś potrzebują".

Kuba i Wojtek przeżywają moc przygód najpierw w mieście, gdzie mieszkają i robią wszystko, by na wieś nie pojechać, bo "za miastem świat się kończy". Historie tak się zapętlają, że chłopcy mają naprawdę sporo dziwnych spotkań (np. z doktorem Zarazkiem w przychodni i na wsi, z dziadkiem na cmentarzu, z dyrektorem szkoły w jego mieszkaniu, w końcu w domu pojawia się nawet dzielnicowy). A najgorsze jest to, że pomimo wielu przejść, rodzice i tak dopną swego, i chłopcy wyjadą na wieś. A jak już wyjadą, będą mieli nie lada cel do osiągnięcia, i wcale nie łatwo go osiągnąć. Choćby ze względu na Malwinkę czy doktora Zarazka:) 

Podjęte zostały ważne problemy: strach przed odrzuceniem rodziców i przyjaciół, więź dziadek-wnuk i sposoby na odmłodzenie, odzyskanie chęci do życia (żeby dziadek nie był fachowcem tylko od pasjansów i snu), problemy dzieci z rozbitych rodzin (i poszukiwania "łobuza ze znamieniem"), przyjaźnie dziecięce, relacje chłopak-dziewczyna w wieku szkolnym, relacje z rodzeństwem ("Adam pojedzie na obóz wędrowny, a ja w najlepszym wypadku będę wędrował z pola na łąkę i z łąki na pole. To niesprawiedliwe"). Sporo spraw jest na głowie młodych bohaterów. Nic dziwnego, że trochę się to wszystko komplikuje i życie nawet na wsi nabiera wielu barw, przepełnione jest nieprawdopodobną aktywnością. 

Sporo zabawnych sytuacji, które sprytnie wciągają i nie pozwalają na odkładanie książki. Pomysłowość bohaterów zasługuje na wielkie uznanie (a rodziców na ogromną wyrozumiałość i luz). Krótkie i pełne przygód kolejne rozdziały czyta się niepostrzeżenie. Ilustracje dodają smaku i barw wydarzeniom. Książka otrzymała kilka nagród: książka roku 2006, Wyróżnienie Literackie Polskiej Sekcji IBBY, Mały Dong 2006, Wyróżnienie Duży Dong 2006.

Wakacje z krową, czołgiem i przestępcą
Małgorzata Strękowska-Zaremba
ilustracje: Monika Pollak
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2016
liczba stron: 208

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...