04.09.2015

Bery, gangster i góra kłopotów


"Wyobraźcie sobie taką niesprawiedliwość: Cała Polska Czyta Dzieciom, a ja musiałem sobie czytać sam". Za karę, za brak postępów w nauce, a testy sprawdzające tuż tuż.

Przyjaźń Kuby z chłopcem "ślicznym jak dziewczynka", pełnym niespożytej wyobraźni, który często się przewraca i nikogo się nie wstydzi oraz z Berym, brzydalem, jakiego trudno sobie wyobrazić, przynosi dużo zabawy i strachu. Kuba z Wojtkiem wplątują się w niezłą historię. Serię niepoprawnych zdarzeń, w których rzeczywistość miesza się z bogatą wyobraźnią chłopców. Śledzą gangstera "wielkiego jak Shrek", w czarnej skórzanej kurtce, z łańcuchem na szyi, jeżdżącym mercedesem klasy "S", wielokrotnie napotykają na niego, potwornie przestraszają, ale za wszelką cenę chcą mu udowodnić, że jest zły i przyłapać na przestępstwie.
W międzyczasie wymyślają płyn na porost włosów, poznają sąsiada dziadka A Ty Kto, próbują przeniknąć przez mur, szczerze nie lubią wścibskich dziewczyn (takich jak np. Asia czy Milena). Do tego Kuba przeżywa masę kłopotów w szkole, słucha mądrości przekazywanych przez dziadka ("fajny jest, choć czasem wydaje mi się, jakby żył w innym świecie niż my"), troskę rodziców o niego, ucieczkę z domu, czytanie choremu chłopcu. 

"Kłopoty i zmartwienia jeszcze długo będą się za mną ciągnąć, bądźcie na to przygotowani", dobrze że Kuba ma do kogo powzdychać. Dużo w tej książce przygód, pogoni, ucieczek, młodzieżowych klimatów (brat Kuby - Adam jest mocno zakochany, śmieje się tak, że "pryszcze przeskakują mu z brody na policzki"). Motyw śmierci, pytania dziecka po co/dlaczego ludzie umierają.
Autorka opowiada o ważnych problemach młodych chłopców (stąd książka przeznaczona głównie dla nich) szukaniu akceptacji, zrozumienia, czy też poczuciu bezpieczeństwa. O tym, że czasem pozory mylą. O emocjach, które się kumulują i trzeba je we właściwy sposób rozładować ("Byłem strasznie rozżalony na Adama i rodziców, ale pobiłem się z Arkiem. Dziwne, no nie?".

Bery, gangster i góra kłopotów
Małgorzata Strękowska-Zaremba
ilustracje: Monika Pollak
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2015
liczba stron: 208

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...