01.06.2016

Rycerzem być


"Rycerzem być" to kontynuacja tematu dobrego wychowania, który pojawił się w "Damie" Zofii Staneckiej. W opowiadania o zwykłej rodzinie wplecione zostały wskazówki nt. stosownego ubrania się i zachowania w różnych sytuacjach. Tym razem dla chłopców. Na zasadzie kontrastu z dawnym rycerzem autorka pokazuje, jak być rycerzem współczesnym. Jak powinien zachowywać się chłopiec w różnych sytuacjach, które spotyka na co dzień.

Głównym bohaterem jest Marcel, uczeń pierwszej klasy, który lubi wiedzieć wiele i zadaje sporo pytań. chce wiedzieć kim jest współczesny rycerz, czy może okazywać strach/ból. Rodzice poprzez różnorodne sytuacje stawiają mu wymagania, podpowiadają, jak powinien się zachować, co zrobić. Jak się ubrać odpowiednio do sytuacji, kiedy pomagać innym, jak cieszyć się ze zwycięstwa, by nie urazić innych, uczciwie grać, sprzątać po sobie, wkładać brudne ubrania do pralki. Jak nie migać się od obowiązków, nie bać się wyzwań, wytrwale dążyć do celu. Jak zachować się w kinie, podczas meczu, na basenie, przy stole, co zabrać na noc do babci, itd. Po każdym opowiadaniu następuje krótkie podsumowanie z ilustracjami pani Marty Ruszkowskiej i trafnymi podpisami, dla utrwalenia i zrozumienia poznanych zasad. A na koniec dyplom dla rycerza:)

Na sztukę bycia współczesnego rycerza składają się takie codzienne rytuały, czynności, które sprawiają, że żyje się lepiej, przyjemniej, wygodniej w otoczeniu innych. Codzienna uwaga i troska o innych, honor, choćby podczas gry, kształtowanie silnego charakteru, bohaterstwo wobec tych silniejszych i sztuka zauważenia słabszych. By głównym celem życia nie była walka na miecze... Przyjemna narracja Zofii Staneckiej wprowadza w świat ogólnie przyjętych norm, którymi powinien kierować się chłopiec, by żyło się dobrze jemu i innym.


Rycerze inspirują do działania, i ci dawni, i współcześni. Dobrze, że nie leje się krew:)
Rycerzem być. Jak się ubrać i zachować w różnych sytuacjach
Zofia Stanecka
ilustracje: Marta Ruszkowska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...