31.05.2016

Poczytaj ze mną już dziś: reportaż czy bajka?


Lubię czytać reportaże. Reportaż dla dzieci, to u nas nowość. Ciekawi i porusza.

Serię wydawniczą wydawnictwa Egmont: "Poczytaj ze mną już dziś" cenię za różnorodność. Ukazały się już: kryminał, bajka, fantasy, piękna baśń i trzymająca w napięciu przygodowa Karuzela. Wszystko ładnie wydane, w poręcznym formacie i w przystępnej cenie.

Teraz poznajemy reportaż, wydarzenie oparte na faktycznej przygodzie, która zdarzyła się irackiej rodzinie uciekającej do Europy. Temat uchodźców jest jak najbardziej aktualny i na nowo przeżywany podczas kolejnych doniesień o przeprawach ludzi szukających lepszego życia. Osadzenie akcji w reportażu odbywa się w faktycznych miejscach (od Iraku przez grecką wyspę, aż po Norwegię), a bohaterowie są prawdziwi. Krótki reportaż dla najmłodszych, którzy z zaciekawieniem i z zapartym tchem słuchają, jak potoczą się losy pięknego, zależnego od ludzi małego bezbronnego bohatera.

Mama wybiera się w podróż życia z dziećmi. Ulega ich namowom i zabierają w drogę kota, choć wie, jakie warunki panują podczas takich wypraw. Wzajemne przywiązanie do zwierzaka jest jednak silniejsze niż rozsądek. U brzegów greckiej wyspy, rasowy kot Kunkush znika. Kot nie przyzwyczajony do ekstremalnych warunków ledwo uchodzi z życiem. "Smutny, samotny i słaby" błąka się po wyspie, w końcu trafia w ręce weterynarza. "Jest wielu ludzi o dobrych sercach, którzy chcą pomagać innym", dzięki temu kot znajduje swoje miejsce i kochających go ludzi. 

Kot, który zgubił dom
Ewa Nowak
ilustracje: Adam Pękalski
wydawnictwo Literacki Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 48
seria: Poczytaj ze mną już dziś

Ale to nie wszystko, w serii "Poczytaj ze mną już dziś" wyszła też wierszowana bajka (której niebywałym mistrzem był znany chyba wszystkim Ignacy Krasicki), o prostej budowie, z bohaterem zwierzęcym, pokazującym cechy i zachowania ludzi. Dawniej takie bajki kończyły się morałem, dziś krótką zaskakującą, czasem dowcipną puentą. "Po co komu mamut?" Agnieszki Frączek to rytmiczna sympatyczna opowieść o maleńkim "kieszonkowym" mamucie, który "zgrabnie zlazł" ze ściany ciemnej jaskini, by poznawać kolorowy świat. Przygląda się więc barwnemu światu, zwierzętom, roślinom, ucieka przed treserem skunksów i hipopotamów. Przeżywa wiele perypetii, by w końcu dotrzeć do spokojnego miejsca, w którym ze smakiem będzie mógł zjeść kawałek sernika, klopsiki czy zupę, a to wszystko w atmosferze miłości, trochę nieśmiałego patrzenia prosto w oczy i akceptacji, niezbędnej do życia i rozwoju.

Dowcipne szybkie tempo, pełne przygód, niespodziewanych zwrotów akcji, sprawnego rymu i dobrego rytmu pani Agnieszki Frączek, okrojenie ze zbędnych słów. Zabawne i wdzięczne ilustracje przedstawiające malutkiego mamutka w wielkim kolorowym świecie, po to, by pokazać, po co komu taki mamut:)

Po co komu mamut?
Agnieszka Frączek
ilustracje: Joanna Rusinek
wydawnictwo Literacki Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 48
seria: Poczytaj ze mną już dziś

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...