26.05.2015

Baśń o świętym spokoju


Królestwo Świętego Spokoju leży z dala od gwaru wielkiego świata, rządzi w nim miły król Mirosław z długą brodą. Król, który nade wszystko ceni spokój, ustalony porządek, rutynę, nieszczekające psy i mówienie półgłosem.

W ten święty spokój wchodzi KOBIETA, pojawia się w niespokojną, wietrzną, burzliwą noc, puka do bram miasta i zapowiada tym samym zmiany. Szybko rozkocha w sobie spokojnego króla, a po 9 miesiącach od ślubu urodzi mu syna, który głośno oznajmi to światu. A wtedy wiadomo, cały dotychczasowy porządek minie bezpowrotnie (kto ma dzieci, wie o co chodzi:), zwłaszcza, że dziecko należy do żywiołowych, "gwałtownych jak ogień". Rutyny i ciszy już nie będzie, a z drogocennymi rzeczami król może się pożegnać, bo dziecko wykorzysta je, ot choćby do narysowania na starej mapie całej rodziny.

Autorka powierzyła królestwo bibliotekarzowi, kiedy król musiał udać się w drogę, by zmienić swoje życie, spojrzeć na nie z innej strony (np. z grzbietu smoka). A po powrocie "choć nadal nie lubi kłótni, nie będzie miał pretensji, jeśli jakiś pies czasem głośno zawyje". Bo "są na świecie sprawy gwałtowne i nieprzewidywalne, dla których warto porzucić ustalony porządek" i żyć długo i zazwyczaj szczęśliwie:)
Piękna baśń, z morałem, że warto się zmieniać na lepsze, porzucać dawne nawyki.

Nowa seria wydawnictwa Egmont "Poczytaj ze mną - już dziś!" promuje wspólne czytanie z dzieckiem. Kolor czerwony na okładce oznacza baśnie, czyli spotkanie z dobrem i złem, magią i cudownością, morałem, przesłaniem. Warto czytać dziecku 20 minut dziennie, bo to milion dodatkowych słów usłyszanych rocznie, dwa razy więcej słów występuje w książkach dla dzieci niż w programach telewizyjnych, ponad 90% dzieci, którym opiekunowie czytają, osiąga lepsze wyniki w nauce! Tych zalet jest oczywiście dużo więcej...

Baśń o świętym spokoju
Zofia Stanecka
Baśń o świętym spokoju
ilustracje: Marianna Sztyma
Literacki Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 48
seria wydawnicza: Poczytaj ze mną

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...