28.03.2015

Damą być


To omówione w pigułce zasady dobrego zachowania, dla małych dziewczynek, które mają wybór: chcą być damami w każdym calu, albo zwariowanymi nieokiełznanymi tygrysami.

Na początku przedstawione są sylwetki członków rodziny: "mama Maja (architekt), lubi porządki, a jeszcze bardziej swoją rodzinę. Dlatego cierpliwie znosi porozrzucane po domu papiery taty i skarpetki Poli". Tata Jerzy (informatyk) z brodą, lubi komputer, bałagan, a najbardziej mamę, dlatego stara się panować nad brodą i bałaganem". Siostra Pola z instynktem tygrysa, lubi biegać, jeść i wspinać się na wszystko. Ryczeć i być absolutnie wolną. I główna postać, Jula, która jest główną zainteresowaną dobrymi manierami, jest delikatna, lubi eleganckie ubrania, chce być damą za wszelką cenę, uczy się tego wytrwale, choć to wcale nie łatwe.

Książka składa się z kilku opowiadań rozgrywających się w gronie rodzinnym i najbliższych przyjaciół, w domu, na spacerze, w górach, na plaży, na balu, w teatrze, itd. Dużo tu zabawnych wydarzeń związanych z życiem dziewczynek, poukładanego i szczęśliwego życia rodzinnego, gdzie wszyscy są na swoim miejscu, znają swoje zadania, dużo rozmawiają i spędzają ze sobą czas. Z sytuacji problemowych wychodzą zawsze doskonale. A w trakcie przygotowań do wyjścia do teatru, na noc do koleżanki, wyjazdu w góry czy nad morze, rodzice uczą wytrwale swoje dziewczyny, jak być nienagannymi, ułożonymi damami. Jula oczywiście chwyta wszystko w mig, stosuje się do zasad, Pola wprost przeciwnie. 

Dziecko słuchające tych opowiadań poznaje zasady savoir vivre'u, ma do wyboru, naśladować w grzeczności i dobrym stylu Julę, czy brykać i mazać się tortem, jak Pola. Na koniec może otrzymać dyplom: dama czy tygrys???


Każde opowiadanie zakończone jest delikatnie nakreślonymi ilustracjami Marty Ruszkowskiej oraz kilkoma zwięzłymi informacjami, jak zachowuje się dama, np.:
- dama zawsze jest czysta i elegancka, nie stroi się przesadnie, myśli o innych, nie skacze po meblach, nie paćka się tortem;
- dama zawsze pomaga innym, umie znaleźć się w każdym towarzystwie i z każdym się zgadza;
- dama jest przygotowana na każdą pogodę, ma ubrania na zmianę, mówi na szlaku górskim "dzień dobry",
- dama zawsze i wszędzie zachowuje godność, spokój, jest opanowana, nawet gdy coś idzie nie po jej myśli;
- dama nie wylizuje talerza....

Za lekcję bycia damą lub tygrysem dziękuję wydawnictwu Egmont.

Damą być. Jak ubrać się i zachować w różnych sytuacjach 
Damą być. Jak się ubrać i zachować w różnych sytuacjach
Zofia Stanecka
ilustracje: Marta Ruszkowska
Literacki Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 72

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...