02.05.2016

Nowe przygody w 1b


Nowe przygody uczniów klasy 1 b, znanej nam z zabawy w tajemniczego przyjaciela, teraz opowiadają o przeprowadzce i nocowaniu w szkole na sali gimnastycznej.

W opowiadaniu "Nowy w klasie" Franek zmienia miejsce zamieszkania, żegna się ze swoimi kolegami i koleżankami (od Emilki dostaje na pamiątkę wisiorek z muszelką). Zupełnie nie rozumie nowej sytuacji, ekscytacji mamy nowym miejscem zamieszkania. Pokonuje swój smutek, strach przed nową klasą, rozmyśla w nocy o tym, jak teraz będzie. Serce mocno mu bije na samą myśl o wejściu do nowej klasy, rozmowie, lekcjach, nowej wychowawczyni, akceptacji przez kolegów.

"Nocowanko w szkole" to przyjemna sprawa, zwłaszcza kiedy jest się odważnym, gotowym do przygód i wyzwań. Uczniowie klasy 1b sami wpadają na ten pomysł, wychodzą z propozycją do wychowawczyni pani Klary, pomysłowo forsują pomysł przed rodzicami. Tak, że realizują nocowanie na sali gimnastycznej i dobrze się przy tym bawią. Wuefista pan Robert dba o to, by dobrze im się spało po brykaniu na sali, tata Julki przynosi kolację, a mama Oscara nuci kołysankę. "Jak miło było leżeć w ciemności w znanym, a jednak całkiem nowym miejscu. Tu i tam słychać było jeszcze ciche pogaduchy".

Książki mają dużą czcionkę i sporo kolorowych ilustracji. Przeznaczone są do samodzielnego czytania przez pierwszoklasistów. Omawiają podobne problemy, sytuacje, z jakimi mogą się zmagać mali uczniowie. Pomagają zrozumieć pewne sytuacje, ubrać je w słowa, poczuć że ktoś przeżywa coś podobnego.


Klasa 1b. Nowy w klasie
Helena Bross
ilustracje: Christel Ronns
wydawnictwo Debit, 2016
liczba stron: 64
seria: Uczę się czytać

 

Klasa 1b. Nocowanko w szkole
Helena Bross
ilustracje: Christel Ronns
wydawnictwo Debit, 2016
liczba stron: 64
seria: Uczę się czytać

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...