28.10.2015

Tajemniczy przyjaciel

Pamiętacie zabawę w tajemniczego przyjaciela? Klasa 1b właśnie bawi się w nią. Uczestnicy zabawy losują imię jednej osoby, dla której przez określony czas mają być wyjątkowo mili i uczynni. 

Pani Klara, wychowawczyni klasy 1b jest zmuszona zastosować taką metodę, by w jej klasie zapanował spokój, żeby nie powtórzyły się przepychanki między uczniami albo niemiłe i odtrącające szepty w towarzystwie. Chce by jej klasa poprzez bycie miłym przez tydzień utrwaliła sobie, że przyjemnie jest żyć z innymi w zgodzie, że fajnie jest pomagać, uczyć się od siebie, razem spędzać czas, wyświadczać komuś przysługę.
Oczywiście dość kłopotliwe jest, gdy to się nie udaje, gdy podczas niesienia mleka, ono sie wyleje, albo gdy ktoś jest szybszy w podaniu gumki, która spadła. Przyjemnie jest, gdy od zrobienia czegoś miłego robi się "ciepło na sercu", albo gdy można grać w piłkę nożną, nawet wtedy gdy nie bardzo się umie,a inni to akceptują.
To super zabawa. Dzieci nie mogą się doczekać, kiedy odkryją swojego tajemniczego przyjaciela. A tajemniczy przyjaciel ma działać tak, by nie dać się łatwo odgadnąć. Już po kilku dniach atmosfera w klasie będzie ciut przyjemniejsza, bardziej znośna. Kto wie, może nawet przyjaźnie z tego się wyklarują. 
W zabawie, życiu klasowym zdarzają sie wpadki, każde dziecko indywidualnie we własnym tempie uczy się siebie i innych właśnie poprzez relacje, doświadczanie świata, wykonywanie codziennych zwykłych czynności. Ta historia wychodzi z takiego miejsca i opisuje relacje, jakie panują w klasie. Problemy pierwszoklasistów mogą być pomocne w zrozumieniu siebie i innych. Duża czcionka i niewielka ilość treści na stronie ma pomóc w samodzielnym czytaniu przez dziecko. A barwne ilustracje przyjemnie dopełniają treść.
W serii Klasa 1b Uczę się czytać ukazał się także "Pierwszy dzień w szkole".
Klasa 1b. Tajemniczy przyjaciel
seria: Uczę się czytać
Helena Bross
ilustracje: Christel Ronns
wydawnictwo Debit, Bielsko-Biała 2015
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...