29.10.2015

Przygody detektywa Blomkvista

 
Takie pyszności serwuje nam wydawnictwo Nasza Księgarnia. 3 części przygód detektywa Blomkvista w 1 zbiorze. Są to przygody 13-letniego Blomkvista, i jego wspólne akcje z uroczą Ewą-Lottą i Andersem. Inteligentna, zdolna i zgrana ekipa szuka motywów do przeprowadzania śledztw, pomysłowo spędza wolny czas, a kiedy nadarzy się okazja, wspólnie działa i stara się doprowadzić akcję do końca. Jest przy tym dużo pozytywnej energii, humoru, wspaniale opisanego dziecięcego świata.
Pierwsza część to niespodziewana wizyta wujka - ciekawego i dość fascynującego obiektu do obserwacji. Tropienie zbrodni do jego przyjazdu nie było łatwe, bo nie było czego/kogo śledzić. Dobrze więc, że pojawia się nieznany dotąd przyjaciel rodziny, który bardzo urozmaica i wzbogaca życie młodych, rządnych detektywistycznych wrażeń nastolatków. To pierwsza część tego zbioru, która staje się pasmem przygód i fascynacji młodych bohaterów sobą i zdarzeniami, które im się przytrafiają.

W drugiej części, czyli "Detektyw Blomkvist żyje niebezpiecznie" słynny detektyw Blomkvist nie ma łatwo. Czas szybko płynie. Zagadka z kradzieżą biżuterii została wyjaśniona i prawie zapomniana, więc Anders i Eva szczerze wątpią w to, że następna detektywistyczna przygoda trafi im się znowu. Dlatego zamiast snucia marzeń o zagadkach zajmują się niekończącą się wojną Dwóch Róż. Ale cóż to? Pojawia się jakieś ciało mężczyzny? Tym razem trójka przyjaciół ma poważną sprawę do rozwikłania, zabójstwo, prawdziwa zbrodnia, której sprawcę trzeba wyśledzić i zapobiec innym przykrym konsekwencjom. 
Dziecięce myślenie, postępowanie, wyobrażenia są tu znów znakomicie przez autorkę opisane. Mroczny świat przebija się przez dziecięcą beztroskę. Psychologiczny wymiar i zachowania młodych bohaterów są tu delikatnie nakreślone i wiarygodnie odtworzone przez autorkę.
Trzecia część, która kończy przygody młodego detektywa to "Detektyw Blomkvist i Rasmus, rycerz Białej Róży". W fabułę trójki przyjaciół należących do rycerstwa Białej Róży, wpleciony jest motyw małego 5-letniego chłopca Rasmusa, który pragnie należeć do bractwa. Chłopiec zostaje porwany wraz z ojcem słynnym naukowcem. Kalle, Anders i Ewa-Lotta są świadkami tego zdarzenia. Ewa-Lotta działa szybko i wkrada się do samochodu porywaczy, zostaje przewieziona na wyspę u wybrzeży Szwecji, na której porywacze chcą wymóc opracowany przez tatę Rasmusa wzór na jego przełomowy wynalazek. Chłopcy w tym czasie działają w ukryciu. Mały Rasmus odegra w tym zdarzeniu oczywiście ważną rolę. Dużo tu zwrotów akcji, dobrego tempa, przygód, dramatyzmu przeplatanego humorystycznymi tekstami inteligentnych i przebiegłych młodych detektywów.

Przygody małego detektywa w ujęciu Astrid Lingren to ciepło, barwność postaci, dziecięcy świat. Podkreślenie ważności dziecięcej bystrości, wyobraźni, zapału do zabawy i zdobywania doświadczeń, fajnego zajmowania sobie czasu. Wyobraźnia i twórcze bycie razem zastępuje materialne/gadżetowe potrzeby dzieci. Wspaniale nakreślone są postaci, ich psychika. Przyjemna atmosfera młodych lat udziela się mocno, dużo jest zabawy, frajdy, radości życia w stylu autorki. Przyjemne tempo serwowania logicznie ułożonych zdarzeń. Zrozumienie i szacunek dla młodego czytelnika i jego nieletnich bohaterów. Wiarygodność. Każda z tych trzech części jest nieco inna, każda zaskakuje, każdą czyta się dobrze. Fabuła jest zrozumiała, przyjemna w odbiorze, wysokiej jakości. Przeczytałam te "Przygody" z przyjemnością, to dobra i wartościowa literatura dla dzieci i młodzieży.Przygody detektywa Blomkvista
Astrid Lingren
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2015
liczba stron: 224! uff..:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...