02.04.2016

Kajtek i Miś


Kajtek i Miś podbijają serca małych czytelników od dwóch lat. Są niezwykle sympatycznymi i pomysłowymi bohaterami. Bardzo podoba nam się zastany tu spokojny świat, emocje, zabawy, rozmowy, opisane w sposób piękny literacko i jednocześnie prosty, nieskomplikowany.

Krótkie opowiadania zaskakują pomysłowością, wykorzystaniem przez bohatera codziennych przestrzeni i przedmiotów, by dobrze się bawić (domek pod schodami, odkurzaczowy samolot, błotne pieczenie, wspinaczka na drzewo). Zwykłe przygody stają się świetne za sprawą języka (głośny śmiech gwarantowany np. przy zabawie w strażaków i skakaniu do wody) i ilustracji, ciepłego klimatu bohaterów, ich radości i smutków i codziennych prostych spraw. Ale też dzięki czuwającym gdzieś obok mądrym i cierpliwym rodzicom, nie narzucającym się, ale zawsze gotowym do wsparcia (choćby wołania ii-jj-oo), mobilizacji w zabawie, przytulenia czy pomocy. Ważną postacią jest też babcia, która dużo i chętnie śpiewa, snuje opowiadania wnuczkowi. Przyjaciółka Tosia, sąsiadka skora do zabaw i rozsądnej przyjaźni. I oczywiście Miś, nieodzowny kompan zabaw, snu, wszelkich przeżyć i codziennych przygód. A także koledzy, którzy bawią się z Kajtkiem, jako starsi, chcą wieść prym nad jego wyobraźnią i pomysłami.

"A teraz posłuchaj o tym...". Ważną rzecz stanowi powtarzalność w rozdziałach, co dzieci uwielbiają. A może i chętnie utożsamiają się z pewnymi zachowaniami, bezpiecznym, przyjaznym światem bohaterów. Każde opowiadanie zaczyna się tak samo, każde dobrze się kończy (nawet gdy wcześniej leje się krew:), Kajtek słodko zasypia.

Czarno-białe delikatnie naszkicowane ilustracje Olofa Landröma dodają niepowtarzalnego klimatu świata Kajtka i Misia, wizualizują to, co może nieraz inaczej wyobrażane. 15 opowiadań idealnych do wyciszenia/częściej rozbawienia przed snem, przeniesienia w klimat spokoju i bezpiecznego idealnego świata, beztroski i dobrej zabawy. Dzieci uwielbiają Kajtka za pomysłowość, humor, wyobraźnię, rozmowy, osobowość. Książka wydana jest w twardej tekturowej oprawie, z zaokrąglonymi rogami.


Kajtek i Miś
Jujja Wieslander, Tomas Wieslander (duet znany z Mamy Mu)
ilustracje: Olof Landröm (pan od Bolusia:)
tytuł szwedzkiego oryginału: Lillebror och Nalle
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2014
liczba stron: 126

Wpis bierze udział w akcji B. Pelc:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...