20.02.2016

Podróż. Origami dla dzieci

Ania bardzo lubi origami. Jej wyobraźnia mocno działa. Z papieru potrafi wyczarować świat, w którym ożywia swoje prace i napędza do działania. Udaje się w nieplanowaną podróż, by towarzyszyć ożywionej małpce w drodze. Radosne, wyraziste ilustracje towarzyszą wyprawie. Tak, jak w magicznym świecie origami, tak i tu panuje porządek.

Porządek zachowany, bo po krótkim opowiadaniu wprowadząjącym w tematykę origami, dziecko zaczyna pracować. "Wystarczą ręce, kawałek papieru i trochę wyobraźni", kilka ruchów palcami, odpowiednie złożenia papieru i mamy przed sobą coś, o czym mogliśmy tylko zamarzyć. Krótka narracja pokazuje, jak można bawić się wykonanymi przez siebie modelami origami, jak wyruszyć w podróż, podziwiać samoloty, pływać kutrem rybackim, spotkać rekina czy wieloryba.  

Poznajemy podstawy składania origami, wykonujemy bazę lody, trójkąt czy rybę. Ogarniamy symbolikę skrótów rysunkowych, by bez problemu pokonywać etapy podczas składania figur: kiedy odpowiednio papier zagiąć, odwrócić czy pociągnąć. Kolejnym etapem jest składanie, które okazuje się bardzo przyjemne na tym poziomie:) Dołączone do książki kolorowe papiery ożywiają wykonane modele. Mamy barwną papugę, piękne pianino, pudełko na skarby, jacht i żaglówkę, ognisty myśliwiec i w wojskowe barwy samolot. Ale nie tylko, bo i płetwala udaje się złożyć, i małpki, i róże, które nie więdną:)

Przyjemnie jest tworzyć papierowy świat origami, puszczać wodze wyobraźni. A przy okazji ćwiczyć sprawność rączek i myślenie przestrzenne.
Podróż. Origami dla dzieci
Czytam. Poznaje świat. Składam. Bawię się
Liliana Fabisińska
ilustracje: Mariola Budek 
oprac. modeli do składania: Piotr Kozera
Agencja Wydawnicza Jerzy Mostowski, Janki k. Warszawy, 2012
liczba stron: 48+21 arkuszy papieru do wykonania origami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...