24.07.2015

Huśtawka

"Z huśtania nic nie wychodzi, jeśli po drugiej stronie nikogo nie ma". Albo cierpliwie czekamy, aż ktoś przyjdzie i zechce podzielić z nami przyjemność huśtania, zamykamy sie w swoje skorupie, narzekamy na nędzny los, że tak długo to trwa, że pewnie nikt się nie zjawi. Albo wyruszamy w drogę, by poszukać kogoś, kto podzieli naszą pasję.

Tak się stało z głównym bohaterem tej książki niedźwiadkiem o imieniu Pi. Co prawda nie wyruszył zupełnie z własnej woli, ale trochę przypadkowo:), po drodze zebrał mnóstwo doświadczeń, poznał nowe zwierzęta, zapisał cenne uwagi w swoim pamiętniku, poznał nastroje, usposobienie i pragnienia innych.

"Dlaczego na świecie musi być tyle nieszczęść i smutków?". Pi ze strachem wspomina paskudne draby, które potraktowały go jak "włochatą rybę", głupiego niedźwiedzia, z którym nie może się porozumieć, ulewę, która zmyła z niego wszystko to, co złe i pozwoliła na nowo cieszyć się życiem. 
Książka dzięki treści i malowniczym ilustracjom świetnie pobudza wyobraźnię, pozwala wczuć się w tę huśtawkę uczuć, przemyśleń, zmian, jakie towarzyszą bohaterowi podczas wyprawy. Wędrówka bohatera stała się okazją do pokonania własnych ograniczeń, strachu (przed obcymi, przed odgłosami nocy), egoistycznego uporu (nie ustąpię temu głupiemu niedźwiedziowi, będziemy tu razem siedzieć tak długo, aż Argon mnie przeprosi). Do ujawnienia pozytywnych i negatywnych emocji, okazji do pomagania innym (radość z podania balona kordeonowi). Po tej huśtawce uczuć, zmagań ze sobą, z własnymi emocjami, nadszedł czas na zdjęcie futra, wyjście ze swojej kryjówki, przedarcie przez grubą skórę i wyjście do innych.

EneDueRabe nie wydaje zwykłych książek. Ta historia pod przykrywką prostej fabuły i motywu wędrówki jest przesiąknięta mądrością, którą trzeba sobie wyczytać pomiędzy. Dodatkowo wyodrębniony zestaw myśli spisywanych przez Pi podczas wędrówki to zbiór filozoficzno-egzystencjalnych, czasem humorystycznych przemyśleń, ukrytych znaczeń.


Huśtawka
tytuł fińskiego oryginału: Keinulauta
Tino Parvela
ilustracje: Virpi Talvitie
wydawnictwo EneDueRabe, Gdańsk 2015
liczba stron: 84

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...