16.06.2015

"Dziś będą kanapki z kakałkiem, i kakałko, i płatki z kakałkiem", czyli Filip i mama, która zapomniała

Mama Filipa jest bardzo zmęczona, zestresowana szybkim tempem życia, dlatego biega chaotycznie, krzyczy i ciągle napomina swojego syna. Wtedy Filip zakłada głowę smoka, ponieważ "w środku jest trochę ciszej".

A kiedy zmęczenie jest bardzo duże, wtedy mama zamienia się w smoka i zupełnie zapomina, jak się robi wszystkie czynności, które na co dzień wykonuje (czyli przygotowywanie posiłków, sprzątanie, zmywanie, zakupy...). Filip musi działać szybko, ale wyprawa do lekarza czy babci wcale nie jest łatwa. Mama zjada tłuste chrząszcze, zionie ogniem na przechodniów, dmucha w piasek i wystrasza dzieci na placu zabaw. Babcia rozsądnie/luzacko twierdzi: "na pewno przejdzie jej za kilka dni".
Wielokrotnie nagradzana szwedzka autorka i ilustratorka Pija Lindenbaum wnikliwie obserwuje i opisuje dziecięcy świat, świetnie ilustruje emocje, wartko prowadzi akcję. Stan uczuć bohaterów pokazany jest wyraźnie (szorstkość, złość, zmęczenie, nerwowość mamy; zaskoczenie, strach otoczenia; ignorancja pani doktor; szukanie ciszy i zaradność syna "dziś będą kanapki z kakałkiem i kakałko i płatki z kakałkiem").
Filip i mama, która zapomniała 
Filip i mama, która zapomniała
tytuł szwedzkiego oryginału: När Åkes mamma glömde bort
Pija Lindenbaum
Zakamarki, Poznań 2010
liczba stron: 28

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...