17.06.2015

Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie


Książek o Chopinie powstało wiele, w różnych językach. Nakręcono o nim wiele filmów, wydano tysiące płyt z muzyką. Osobowość, losy życia Fryderyka Chopina i jego bliskich są na tyle fascynujące, że inspirują wrażliwców od lat.

Niezwykła autentyczność, ponadprzeciętny talent, dowcip od dziecięcych lat, płatanie psikusów w towarzystwie innych dzieci, figle i psoty, jednocześnie wrażliwość, umiejętne dostrzeganie piękna dookoła, tęsknota, cierpienie. Dlatego jego muzyka pozostaje nieobojętna dla kolejnych pokoleń, na wiele kolejnych lat i jest bliska niezależnie od wieku, miejsca zamieszkania, upodobań muzycznych.

Mamy tu losy rodziców, rodzeństwa Fryderyka Chopina. Sceny z życia malutkiego Fryderyka z "nieproporcjonalnie długimi i delikatnymi paluszkami", w białej nocnej koszuli grającego na na fortepianie na tyle wcześnie, że stópki nie dosięgają podłogi. Pierwsze lekcje muzyki od mamy, "Mamo, a nauczysz mnie grać tak dobrze, żebym melodie wszystkimi palcami mógł znaleźć?" Mama nie jest w stanie długo uczyć swojego syna, potrzebna jest pomoc kogoś bardziej biegłego. Wojciech Żywny przyczynia się do jego pierwszych sukcesów. "Słuch ma wyborny, ale palcowanie jak u paralityka". Kariera rozwija się błyskawicznie, również nauka w szkole zasługuje na wyróżnienie. Pierwsze koncerty, pożegnania, wyjazdy zagraniczne, śmierć w wieku 39 lat!

Biografia napisana została ładną polszczyzną przez znaną pedagog, muzyk, redaktor naczelną czasopisma "Mały Pielgrzym", autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży, pracownika pedagogicznego, muzycznego i terapeutycznego z dziećmi i młodzieżą. A nastrojowe, refleksyjne, mistrzowskie ilustracje Józefa Wilkonia dopełniają piękno tej obowiązkowej pozycji dla wszystkich, którzy nie znają wielkiej polskiej postaci.

Książka otrzymała nagrodę Feniks 2011 na XVII Targach Wydawców Katolickich


Jaśnie Pan Pichon. Rzecz o Fryderyku Chopinie
Anna Czerwińska-Rydel
grafika Józef Wilkoń
Wydawnictwo "Bernardinum" i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina
Pelplin 2010
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...