15.06.2015

Nie do pary

Książka pani Ewy Nowak dla młodzieży wciąga. Wartka akcja pamiętnika pisanego przez 16-letniego Alka, chłopca który ewidentnie przechodzi okres buntu (zwłaszcza w stosunku do mamy) i czas nieposkromionych uniesień miłosnych, mniej lub bardziej udanych relacji towarzyskich.

Alek to dziecko od początku swoich dni skazane na niepowodzenie, matka od pierwszych chwil jego życia chciała, by był najlepszy, genialny, uzdolniony matematycznie. "Dziecko nauczy się wszystkiego, jeśli będzie odpowiednio długo tresowane. Ja byłem tresowany odpowiednio długo". A potem zostanie porzucony emocjonalnie, żeby mama mogła rozwijać swoje artystyczne zapędy i Alek nigdy się do niej nie przekona.
Życie licealisty nie jest wcale takie łatwe: nieobecny ojciec, niespełniona żona i artystka - matka, wszechobecny rozkochujący naokoło dziewczyny Gaweł, i dziewczyny. Jeśli ktoś myśli, że fajnie jest mieć dziewczynę, albo kilka, to Alek podkreśla, że nie warto żyć dla tych kilku chwil uniesień, bo potem są tylko kłopoty:) A "szachy są znacznie łatwiejsze niż babska logika". Do tego obowiązki szkolne (szkoła artystyczna wybrana przez matkę stawia wysokie wymagania, zwłaszcza dla kogoś, kto nie jest do niej do końca przekonany), surowi nauczyciele, projekty do zrealizowania. Życie Alka staje się pasmem nieszczęść, bólu fizycznego, dużej sprawności umysłu, by nie sprowokować więcej nieprzyjemnych sytuacji.

Powieść lekka, pełna realizmu, ironii, zabawnych sytuacji, ciekawie wykreowanych bohaterów. Myślę, że popularność autorki mówi za siebie. Książka dla nastolatków idealna. Polecam na wakacyjny czas relaksu, zakochań...
Okładka książki Nie do pary

Nie do pary
Ewa Nowak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2015
liczba stron: 352

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...