28.06.2024

Nauka z komiksem. Miasta przyszłości. W harmonii z naturą. Tom 2

 
Judy Hops i Nick Bajer znani bohaterowie bajki "Zwierzogród" podejmują śledztwo, by znaleźć dowody i wytłumaczyć, kto odpowiada za nielegalne wyrzucanie toksycznych odpadów w okolicy Szarakówka. 
 
Posterunkowa Hops na chwilę traci wiarę w swojego współpracownika, wydaje jej się, że wraca do swoich szemranych interesów, a on próbuje zdobyć jakieś informacje. Docierają na wysypisko śmieci, korzystają z usługi jazdy z przeuroczym leniwcem Flashem, poznają zalety życia w podziemnej dzielnicy Zwierzogrodu, docierają do podejrzanych pracowników Firmy Utylizacyjnej Skunkstona. Niestety po wypadku i zniszczeniu radiowozu na wysypisku, policjanci zostają zawieszeni w pełnieniu służby przez surowego komendanta policji.

W międzyczasie przybliżają czytelnikowi wiele ciekawych informacji nt. budowania miast i życia w harmonii z naturą. "Zielone" innowacyjne budynki budowane z bambusa, słomy, gliny, pod ziemią (i ich zalety), z organicznych ekonomicznych materiałów pozyskiwanych lokalnie, budowanych w harmonii z naturą, nadających się do recyklingu. Wykorzystywanie strategii pasywnych dostosowanych do klimatu, o odpowiednim kształcie i orientacji w stosunku do słońca. Pokazują, czym jest górnictwo miejskie i odzyskiwanie surowców z odpadów, dlaczego warto korzystać z rzeczy jak najdłużej i nie poddawać się trendowi szybkiego i krótkiego zużywania produktów. Jak wygląda nowe planowanie urbanistyczne, dlaczego warto zasiedlać na nowo opuszczone budynki, budować mniejsze domy, podziemne miasta ukryte w skale, pod ziemią, czy małe miasta, w których wszędzie można dotrzeć szybko, na rowerze lub pieszo. Dlaczego warto korzystać z komunikacji miejskiej, przejazdów grupowych (carpooling), aut elektrycznych i jakie są zalety jazdy na rowerze:)

To niezwykle przydatny i ciekawy komiks, przybliża bardzo istotne zagadnienia życia bardziej eko i w  zgodzie z naturą. Warto by dotarł do jak największej liczby dzieci i ich rodziców.Nauka z komiksem. Miasta przyszłości. W harmonii z naturą. Tom 2 (ang. Science in Comics. Cities of Tomorrow: The Case of the Sustainable Future)

J. Olivieri, F. de Filippi, E. Peduzzi, il. S. Storino, E. Urbano, D. Shimabukuro, A. Greppi, B. Barone, M. Gentile, B. Pisapia, M. Palazzolo, tł. Maria Białek

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2024, liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...