20.06.2024

Małe kompendium wiedzy: Pociągi/Traktory

To książki, które każdy kilkulatek, którego ciekawią pociągi czy traktory połknie od razu, będzie wertować ilustracje i zagadnienia wielokrotnie, pytać, wysysać wiedzę, a potem zaskakiwać innych swoją wiedzą i ciekawostkami. Trzeba przyznać, że to znakomicie pomyślane kompendia, dla wszystkich ciekawskich dzieci, które z zapartym tchem obserwują pojazdy na stacjach kolejowych czy na polach, bawią się pojazdami i ciągle chcą wiedzieć więcej.

 

Pociągi i Traktory zostały napisane i zilustrowane przez tych samych twórców: L. H. Truhelkovą i M. Sodomka i są odpowiedzią na pytania maluchów. W sposób fascynujący opowiadają o historii, ciekawych przypadkach, popularnych trasach kolejowych, pierwszych wynalazkach tych maszyn, rekordach dawnych i współczesnych, różnorodnych modelach dostosowanych do zadań specjalnych. Nie ma tu zbywania czytelnika. Jest perfekcyjny przekaz formułowany tak, by dziecko miało frajdę z odkrywania i posiadania wiedzy. 

Co się stało z pierwszym parowozem Richarda Trevithicka i skąd nazwa Puffing Devil? Ile węgla spalał i zużywał wody amerykański Big Boy - jedna z największych lokomotyw parowych na świecie? Jaką historię ma pomnik Nicholasa Wintona w Pradze, brytyjskiego urzędnika z czasów przez drugą wojną światową, który wysłał pospiesznymi pociągami Zeleny Anton żydowskie dzieci z Czech do Wielkiej Brytanii? Nie mogło zabraknąć informacji o Orient Express, pociągach towarowych, Kolei Transsyberyjskiej czy chińskiej kolei magnetycznej i szybkiej przejażdżce Maglevem. 

Pierwsze próby ułatwiania sobie pracy w polu lokomobilami, traktory bez kabin, budowa traktora, współczesne ciągniki do zadań specjalnych, proces uprawy i pielęgnacji roli (podpinanie do ciągnika glebogryzarki, kultywatora, siewnika, kosiarki, prasy belującej, ładowarki czy przyczepy, pługa, kombajnu do ziemniaków). Konkursy Orki na szczeblach gminnych, wojewódzkich i krajowych. Traktory nie tylko na polach i łąkach, ale przy budowie (koparkoładowarka), w lesie (ciągnik kołowy), w górach (pług śnieżny na gąsienicach). Różnorodność, piękno, siła i niezwykła pomoc w ułatwianiu pracy człowiekowi przy wielu zadaniach.

To obowiązkowe lektury dla miłośników niezwykłych maszyn od lat 4-5.


Pociągi. Małe kompendium

Lucie Hášová Truhelková, il. Martin Sodomka, tł. Martyna M. Lemańczyk

wyd. Babaryba, Warszawa 2024, liczba stron: 44

Traktory. Małe kompendium 

Lucie Hášová Truhelková, il. Martin Sodomka, tł. Martyna M. Lemańczyk

wyd. Babaryba, Warszawa 2024, liczba stron: 44

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...