24.04.2024

Czytanki Bluey. Dobranoc owocowy nietoperzu i Tato-robot

 

Krótkie opowiadania o australijskiej rodzince Łączków zachwycają postawą rodziców, ich gotowością do zabawy, pomysłami na umilenie i uatrakcyjnienie dnia, wieczornych rytuałów i żmudnego obowiązku sprzątania.


W "Owocowe nietoperze", kiedy Blue i Bingo wymyślają argumenty, żeby nie iść spać (standardowe nie chcę się myć czy zobacz co potrafię, robić ślizg Pingwina) i być jak nietoperze (jeść owoce, nie myć się, nie spać w nocy). Tata ma pełną głowę pomysłów, leci z dzieciakami Statkiem kosmicznym, czyta im z wdziękiem bajkę, w końcu dzieciaki zasypiają, a tato pada zmęczony. Bluey śni o byciu nietoperzem i spotyka uradowanego tatę grającego w piłkę. Z wdziękiem rano dziękuje mu za opiekę i nie marudzenie, że nie ma czasu na realizację własnej pasji, jak dotąd nie zdawała sobie sprawy z tego, że takie ma marzenie i bywa, że czasem nawet ćwiczy... Bardzo ciepłe jest to zakończenie, pokazuje ile czasem kosztuje bycie rodzicem, uczy też postawy wdzięczności wobec rodziców.

W "Tato-robot" jest świetna zabawa dzieciaków z tatą, którym wydaje się, że są sprytniejsze od niego. Że tato-robot posprząta za nich cały bałagan. Ale robot się psuje i zaczyna mieć niebywałe pomysły na odkurzanie i porządkowanie dzieci i rzeczy. To urocza relacja pełna bliskości i frajdy z bycia razem w rodzinie. Dzieciaki są wrażliwe i mają poczucie odpowiedzialności za zepsucie tato-robota i obciążanie go sprzątaniem swojego pokoju, szybko idą po rozum do głowy. A rodzice  mogą odprężyć się chwilę.

Opowiadania zostały napisane na motywach serialu Bluey, a ilustracje zostały zaczerpnięte wprost z animacji. Jest tu wszystko, co lubią najmłodsi fani kreskówek: humor, zabawne wyrażenia, codzienne życiowe sytuacje i dużo pozytywnej energii.


Dobranoc owocowy nietoperzu (ang. Bluey. Goodnight Fruit Bat)

oprac. zbiorowe, il. LUDO, tł. Hanna Malarowska

wydawnictwo HarperKids, Warszawa 2024

liczba stron: 24

Bluey. Tato-robot (ang. Bluey. Daddy Robot)

oprac. zbiorowe, il. LUDO, tł. Hanna Malarowska

wydawnictwo HarperKids, Warszawa 2024

liczba stron: 24

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...