"W końcu zdałam sobie sprawę, jak cenne jest bycie wolnym".
Przygodowa seria książek Lulu i Nelson przyciąga uwagę ilustracjami, ale też niezwykle ważnymi zagadnieniami, które porusza: walka o wolność ludzi i zwierząt, spełnianie marzeń, równość wobec prawa niezależnie od koloru skóry czy pochodzenia.
To trzeci i ostatni tom komiksowych przygód (tu 1 i 2). Nadchodzi czas by 11-letnia Lulu, która przybyła do Afryki w celu znalezienia lwiąt odpowiednich do zabrania ze sobą do Włoch na arenę, zrozumiała, że byłoby to bardzo niewłaściwe, nawet jeśli je oswoiła i potrafi porozumieć się z nimi w naturze. Nadchodzi też moment, kiedy musi pożegnać się z farmą i jej właścicielką Mary - adwokatką, która z wielką siłą i odwagą broni praw czarnoskórych mieszkańców RPA. Jest świadkiem kolejnych niebezpiecznych sytuacji, kiedy biały człowiek okazuje wyższość wobec czarnoskórych, używa zastraszania i broni. Musi też pożegnać się ze wspaniałym Nelsonem, bo ten rusza z wytęsknionym tatą w poszukiwaniu spokojniejszego życia. Walka z rasizmem (młody czytelnik poznaje postać Nelsona Mandeli, proces przywódców na farmie w pobliżu miasta Rivonia) jest ryzykowna i niebezpieczna. Zawsze znajdzie się ktoś, kto zakłóca spokój na farmie i niepokoi swoją obecnością.
Lulu i Nelson. Biała lwica, tom 3 (fr. Lulu et Nelson: 3, La lionne blanche), scen. Charlotte Girard, Jean-Marie Omont, il. Aurelie Neyret, tł. Maria Mosiewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2024
liczba stron: 72
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz