2.09.2023

Ubongo Shimo

Kolejnych wersji Ubongo i angażującej zabawy w układanie nigdy dość. Bo rodzinnie i towarzysko gra sprawdza się znakomicie. Proste reguły, ekstra zaprojektowane klocki, 320 łamigłówek na 4 poziomach trudności to gwarancja różnorodności rozgrywek i brak nudy. I niezależnie od wieku od około 8 roku życia ma tu równe szanse, a bywa, że dzieci ze swoją wyobraźnią przestrzenną śmigają jak szalone obok spokojnie planujących dorosłych.

 

Wersja Shimo różni się od klasycznej tym, że kafelki są plastikowe (a nie kartonowe), mają otwory, układamy je na planszy tak, by nie zasłonić pól specjalnych. Nie ma też planszy do punktacji i kostki. Każdy gracz losuje zestaw zadań z danego poziomu.  Numery podane po lewej stronie karty wyznaczają nam, jakich klocków należy użyć do zapełnienia karty. Dobieramy klocki i układamy na polach, tak by nic nie wystawało, a oznaczone kratki znalazły się w okienkach. Po ułożeniu klocków z pozostawieniem białych niezakrytych pól standardowo wołamy Ubongo! Nie losujemy klejnotów z worka, ale zwycięzca otrzymuje kryształ ze środka stołu i nierozwiązane zagadki od rywali. Bardzo napędza to grę i emocje (dzieci mogą to trudno znosić). Najszybszy gracz po ułożeniu odwraca klepsydrę i czeka minutę na ukończenie zadań przez innych. Ci którzy skończą, dostają punkty, zostawiają swoje karty u siebie. Klejnotów jest 9, ich wartość zwiększa się w kolejnych rundach (1-3 punkty) i jednocześnie odmierzają czas do końca gry.

Wykonanie gry jest ekstra, kafelki są solidne, otwory nadają nowego smaku grze, karty zadań (cieńsze niż dotychczas) nadal wystarczająco grube, opakowanie wypełnione po brzegi, rozgrywki genialne w swojej prostocie. Gra początkowo wydaje się trudniejsza od klasycznej wersji, ale szybko udaje się przestawić umysł na nową wersję. Nie nudzi się, bo ilość zadań i możliwość wyboru stopnia trudności daje wiele możliwości. Każdą nową wersję Ubongo chętnie poznajemy i rozgrywamy, mając coraz lepsze porównanie, która jest lepsza, a która ulubiona:)  A więc nie zwlekaj, wybieraj kafelki, zakrywaj pola, nie zasłaniaj pól specjalnych i ciesz się wspólnie z rodziną czy znajomymi spędzanym czasem przy planszy. Jeśli zajdzie taka potrzeba dostosuj poziom do wieku i doświadczenia graczy (młodsi lub niewprawieni gracze mogą grać na kartach o niższym poziomie, a starsi czy najlepsi na trudniejszych).

Ubongo Shimo, Grzegorz Rejchman

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2023

dla 1-4 graczy, wiek 8+, czas rozgrywki około pół godziny, zawartość opakowania: po 40 kart na 4  poziomach gry, 40 klocków w 4 kolorach, 9 klejnotów, 1 klepsydra (60 sekund)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...