"Czy zachłanność z jaką ludzie "zarządzają" naturą kiedyś ich nie zgubi?"
Podoba mi się nienachalne, klarowne podejście Oli Woldańskiej-Płocińskiej do ważnych zagadnień, w których pokazuje troskę i szacunek o zwierzęta. Z wrażliwością pochyla się nad wieloma zagadnieniami, które uczą odbiorcę, że ludzie i zwierzęta mają swoje prawa, a nasz wzajemny świat tak się przenika, że niezbędne jest zrozumienie i troska, by wszyscy czuli się dobrze razem ze sobą.
Zwierzokracja pokazuje jak świat zwierząt i ludzi przenika się. A każde zachowanie człowieka ma wpływ na to, co się dzieje w przyrodzie. Kolejne karty bogato ilustrowane przedstawiają zdarzenia i przekazują ciekawostki jak zmieniał się świat, od polowań, zbieractwa i łowiectwa, przez oswajanie zwierząt i ich poszanowanie, dostatek ostatnich lat i chów klatkowy. Głos zyskują tu karpie niesione do domu w specjalnych siatkach. Kury hodowane na wybiegu i w klatkach. Zwierzęta cyrkowe odczuwające strach i stres. Zagadnienie odpowiedzialnego kupowania zwierzaków domowych i dostosowanie ich wymagań do odpowiednich warunków, kulturalnego zachowania w sklepie zoologicznym. Testowanie kosmetyków na zwierzętach (od 2013 roku na terenie Unii Europejskiej jest to zakazane).
Jest miejsce na Światową deklarację praw
zwierząt z 1978 roku i zawarte w niej prawa oraz odniesienie do prawa polskiego (Ustawa o ochronie zwierząt z 21 sierpnia 1997). Są ekstra narysowane mrówki, prosiaki, kury, egipskie koty, dziki zaglądające do miast, króliki, itd. i zabawa czcionką, która przyciąga uwagę do tekstów.
Książka otrzymała tytuł Najlepszej Książki Dziecięcej 2018 „Przecinek i Kropka”, nagrodę główną w kategorii KSIĄŻKI w Konkursie Świat Przyjazny Dziecku. W prosty i przyjazny sposób pokazuje pełne szacunku podejście do zwierząt (bez krytykowania mięsożerców), empatię i wrażliwość, by nie zadawać bólu, jak postępować i świadomie żyć razem.
Zwierzokracja
Ola Woldańska-Płocińska
wydawnictwo Papilon/Publicat, Warszawa 2018
liczba stron: 80
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz