24.03.2023

Jedzcie dzieci!

 

Wiersze o znakach interpunkcyjnych nie muszą być nudne, bo znaki w zamyśle autorki mogą prowadzić ekstra życie, przeżywać moc przygód, spotykać się z innymi i być całkiem ciekawymi bohaterami. 

Oto przecinek, nawias, wielokropek, cudzysłów, średnik, wykrzyknik, myślnik, znak zapytania, dwukropek i kropka. Bohaterowie, których warto poznać, wiedzieć jakie mają zadania, role do spełnienia, oraz umieć je odnajdować w prezentowanych tu tekstach i ilustracjach. A potem stosować  w pisanych z trudem zdaniach.

Po takiej lekturze jasne i niezbędne jest używanie znaków interpunkcyjnych i dostrzeganie różnic między "jedzcie dzieci" a "jedzcie, dzieci":) Bo przecinek "niejeden będzie potrzebny w długim, zawiłym zdaniu: tu przytrzyma, tam podeprze i zdanie od razu będzie lepsze". Nawias nauczył się bardziej słuchać i dostrzegać to, co pisane w nawiasie, po tym, jak opóźniał pójście do szkoły, a kiedy do niej dotarł, trafił na początek ferii. Wykrzyknik kocha sport, przychodzi na każdy mecz, żeby się wykrzyczeć, "ale czasem ma ochotę na tort", wtedy głośno śpiewa: Sto lat! Znak zapytania lubi się szczególnie z dziećmi, które mają naturalną skłonność do zadawania pytań bez liku. 

Oprócz świetnie wymyślonych historii o znakach, dostajemy efektowne, zabawne i oddziałujące na wyobraźnię ilustracje. A format jest zaskakujący i super poręczny. Wszystko to składa się na mądrą lekturę, która wspomaga naukę i pielęgnowanie języka polskiego. Wiersze przeczytane kilka razy w połączeniu z tak trafną grafiką zostają w pamięci, a dodatkowo skłaniają do refleksji nad polszczyzną i nieodzownym znaczeniem stosowania znaków.




 

Jedzcie dzieci!

Elżbieta Pałasz, il. Dominika Czerniak-Chojnacka

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2023

liczba stron: 116

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...