9.07.2022

Lucky Luke kontra Pinkerton

Niezawodny Lucky Luke zostaje zdeklasowany, wysłany na emeryturę, jako legenda zachodu potraktowany jako ten, którego kariera minęła i czas na odpoczynek. Agencja detektywistyczna Allana Pinkertona utrzymuje teraz porządek na Dzikim Zachodzie. Robi nawet więcej, niż powinna.

Pinkerton jest rządny sukcesu, doskonale zarządza agencją, wszystko jest u niego dopracowane, akta dokładni posegregowane. W dodatku na każdego coś się znajdzie. Dlatego szybko dochodzi do absurdów, a więzienia są przepełnione. Pinkerton ma zaszczyt nawet ochraniać prezydenta Lincolna. Nie wszystko jednak jest sprawiedliwe, nie każde jego działanie klarowne. Samotny kowboj musi wsiąść na swoją Jolly Jumper i rzucić okiem tu i ówdzie, przy okazji przywrócić ład, uwolnić niewinnych, a Daltonów trochę pohamować w ich szaleńczych wybrykach na wolności.

Cykl „Lucky Luke” był tworzony przez mistrzów komiksu Morrisa i Goscinnego, a po ich śmierci jest kontynuowany przez uznanych francuskich autorów, m.in. Achdégo („Big Twin”, „Esmeralda” czy „Kid Lucky”), a scenariusz tego albumu stworzyli dwaj pisarze: Daniel Pennac („Mała handlarka prozą”, „Wszystko dla potworów”, „Jak powieść”) i Tonino Benacquista („Malavita”). Tytuł jest dopracowany, z obowiązkową szczyptą humoru, kowboj jak zawsze prezentuje najwyższy poziom klasy, a Daltonowie brykają ile się da. Wątek zamachu na prezydenta Lincolna nie do końca wiadomo, czy jest osadzony w historii, wiadomo, że po czterech latach został zastrzelony w teatrze przez aktora Johna Wilkes'a Bootha 14 kwietnia 1865.



Lucky Luke kontra Pinkerton (fr. Lucky Luke contre Pinkerton)

scen. Daniel Pennac i Tonino Benacquista, rys. Achde, kolory: Anne-Marie Ducasse, tł. Maria Mosiewicz

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2022

liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...