To ważne, by być świadomym, że ciało się zmienia, że potrzebuje naszej akceptacji, by dobrze nam było ze sobą. To ważne, by umieć się ze sobą dogadać, dobrze czuć się we własnej skórze, akceptować niedoskonałości, pracować nad sobą, nie porównywać się z innymi, doceniać piękno w różnorodności. A kiedy pojawiają się nieproszeni goście - kompleksy, umieć z nimi walczyć, mieć dystans do tego, co mówią o nas inni, nie pozwolić wtłoczyć sobie do głowy kąśliwych uwag rodziny czy kolegów. Umieć przerwać hejt, powiedzieć komuś lub przyjąć komplement. Ogarniać swoje emocje pojawiające się w związku z myśleniem o ciele. Zabrać się za porządkowanie, kiedy jest potrzeba i odpowiednia pora. Akceptować to, co idealne, ale i niedoskonałe czy wadliwe.
Ciało każdego z nas jest jedyne w swoim rodzaju, bo jest właśnie nasze, wyjątkowe, jest ok takie jakie jest. Oczywiście dobrze jest pracować nad tym, co da się zmienić, ulepszyć, ale i umieć zaakceptować to, czego nie da się naprawić. Być wdzięcznym za to, co w nas sprawne, zdrowe i piękne. Polubić siebie nieidealną/ym, żeby czuć się w porządku, nawet kiedy dookoła, zwłaszcza w telewizji, internecie pojawiają się osoby rewelacyjne (często za sprawą sztabu osób, które pracują nad tym). Zwracać uwagę na plusy, nie na minusy, dbać o siebie poprzez dietę, sport, aktywny tryb życia, styl ubierania się, fryzurę, odczytywać sygnały wysyłane przez ciało i szanować potrzeby, akceptować, nie robić krzywdy. Szukać też pozytywnych wzorców, na tyle mądrych osób, które świadczą o pięknie w różnorodności, pokazują mądre postawy, nie skupiają się tylko na zewnętrznym pięknie. Przebywać między tymi, którzy wspierają, a nie sprawiają przykrość.
Autorki książki prowadzą czytelnika krok po kroku przez kolejne zagadnienia, tłumaczą w prosty i dostosowany do młodego odbiorcy język, styl. Dają miejsce na pracę ze sobą w książce, proponują rysowanie, bazgranie, zapiski, myślenie o sobie, poznawanie siebie, zabawy, ćwiczenia, quiz. Autorki podchodzą do ciałopozytywności, samoakceptacji na luzie, przyjaźnie i z dużą dawką tolerancji przekazują wiedzę opartą na zdobytej przez nich podczas rozmów z terapeutami, warsztatów, na zdobytych doświadczeniach zbieranych przez lata. Prezentują czytelnikowi rozmowy z wybranymi osobami, rozmawiając z nimi o ciele, akceptacji, sztuce życia. To dobra pozycja dla dorastających dzieci, młodzieży, tych, którym trudno siebie zaakceptować.
Moje ciało jest ok! Książka o ciele, emocjach i samoakceptacji. Do czytania, odkrywania i bazgrania
Anna Natasza Górecka, Aleksandra Górecka, il. Aleksandra Górecka
wydawnictwo Znak emotikon, Kraków 2022
liczba stron: 256
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz