24.02.2022

To wszystko matematyka!

Za pomocą 12 zapałek ułóż następujące działanie: VI - IV = XI. A teraz przełóż jedną zapałkę tak, aby wynik był prawidłowy. Tablet kosztuje połowę ceny tabletu i 380 zł. Ile musisz uzbierać pieniędzy, żeby go sobie kupić? Czy gdyby wszyscy ludzie podali sobie ręce, mogliby otoczyć Ziemię?

To i wiele innych zadań do przemyślenia i pogłówkowania proponują autorzy książki. Najpierw przy pomocy krótkich rozdziałów pomagają zrozumieć jak niezbędna jest wiedza matematyczna, jak łatwo odnaleźć ją w codziennym życiu, jak wykorzystuje się jej prawa w wielu niezbędnych do życia dziedzinach. Potem udowadniają mimowolnie, że jest właściwie na każdym kroku i nie ma innej opcji, jak pokochać ją, poznawać, zachwycać się i rozumieć. I co jakiś czas proponują zadanie do rozwiązania i potwierdzenia, że treść została przez nas zrozumiana.

Forma podania wiedzy matematycznej jest tu bardzo przystępna. Odwołuje się do wielu zastosowań praktycznych. Warto więc do niej zaglądać, odkrywać kolejne treści i rozumieć, bez strachu i uprzedzeń do królowej nauk. Warto rozwiązywać zagadki, mierzyć się z proponowanymi zadaniami i zwyczajnie cieszyć się ich treścią. Taka wiedza z pewnością przyda się każdemu, zaowocuje w życiu i codziennych praktykach.

Królowa nauk potrzebna jest w architekturze, meteorologii, muzyce, informatyce, przyrodzie, geografii, na giełdzie. Najciekawsze dla nas treści dotyczą guza matematycznego, metod liczenia używanych przez naszych przodków, pierwszych obliczeń arytmetycznych na kości mamuta wykonywanych przez jaskiniowców, wynalezienia zera, znaku równości, kalkulacji pasterzy przy pomocy kamyków, słynnej liczby pi, fraktali, złotego prostokąta, efektu motyla, komponowania muzyki przy komputerze oparte na rachunku  prawdopodobieństwa. Ale znalazły się też: pochodzenie cyfr, droga do obliczeń: szyfrowanie, mierzenie przy pomocy palców i łokci, narodziny metra we Francji ustalone na podstawie wielkości kuli ziemskiej!, i wiele wiele innych. To książka na długie miesiące, a nawet lata. Bardzo polecam.




To wszystko matematyka! (fr. C'est mathematique!)

Carina Louart, Florence Pinaud, il. Jochen Gerner, tł. Katarzyna Marczewska

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2021

liczba stron: 104

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...