25.11.2021

All I want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc

Szalona historia mocno osadzona w atmosferze świąt Bożego Narodzenia. Amerykańsko-angielski klimat, w którym jest wszystko, co może kojarzyć się z komercjalnymi dodatkami i atrakcjami dekoracji gwiazdkowych, dzwonków sań, całowania pod jemiołą, migających lampek, klimatycznych klasyków. 

A wszystko dlatego, że bohaterki Elle i Holly podejmują niecodzienne wyzwanie. Holly, która jest normalną angielską dziewczyną, żyjącą ze swoją rodziną, wypatruje na Instagramie możliwość wymiany miejsca zamieszkania z jej idolką z New Yersey - Elle. Tym bardziej, że wiele z ostatnich wydarzeń nie układa się po jej myśli, nie jest tak, jak by chciała, nie wpisuje się w przygotowania świąteczne i klimat niezmąconej radości. Dlatego bez wahania rusza w drogę, żeby poczuć magię świąt amerykańskich, na bogato, z całym pakietem muzyki, dzwoneczków, cukrowych lasek, itd. 

Elle, która zaproponowała świąteczną zamianę miejsc, to bohaterka Instagrama, influencerka, od dzieciństwa przyzwyczajona do zmian miejsca z powodu ciągłych przeprowadzek. Bardzo zależy jej na popularności, sławie, biciu rekordów polubień jej kolejnych wpisów, zdjęć, pomysłów. Straciła wcześniejsze konto, teraz próbuje osiągać rekordy poprzez @Elledorado. Bez wątpienia stworzona jest do influencerstwa, właściwie to całe jej życie.

Dziewczyny wymieniają się miejscami zamieszkania na mapie świata, poznają swoich bliskich, nawiązują relacje, korzystają z przedświątecznych rytuałów, odwiedzają ważne miejsca w miastach, w których przyszło im pomieszkać. Listy planów i oczekiwań mają dość rozległe, sporo z nich udaje im zrealizować. Całkiem nieźle odnajdują się w nowym otoczeniu. Popełniają zabawne gafy. Poznają przyjaciół i rodziny, noszą świąteczne sweterki, zajadają smakołyki. A przy okazji robią dużo zdjęć i wrzucają je na Instagrama. Kto zdobędzie więcej polubień, co spodoba się odbiorcom? Czy Elle zdobędzie do końca roku 30 tysięcy obserwatorów i zostanie członkiem @taktorobimywalpinepeaks? Jak to jest być nastolatkiem w dobie social mediów, wyzwań, jakie są zalety i wady upubliczniania swojego życia?

To powieść lekka, łatwa i mocno osadzona w świątecznym klimacie. W sam raz do ciepłego piernikowego latte, skarpetek i sweterka z reniferem. Pomiędzy rosnącymi cyframi i zasięgiem kolejnych świątecznych postów, pokazuje rodzinne, damsko-męskie i przyjacielskie relacje, ale też trochę prawdy o bohaterkach, osobiste odczucia i emocje towarzyszące wydarzeniom. Pomysł na świąteczną powieść z zamianą miejsc i rolą social mediów całkiem udany. Akcja toczy się szybko, bez nudy, z dużą porcją humoru i młodzieńczego rozbrykania.


All I want for Christmas. Świąteczna zamiana miejsc

Beth Garrod, tł. Matylda Biernacka

wydawnictwo YA! Grupa Wydawnicza Foksal, Warszawa 2021

liczba stron: 408

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...