Pojemna choć niewielkiej objętości, z humorem i dużą porcją ciekawostek podanych w przyjazny sposób. Taka jest kolejna część w serii "Horrrendalna historia Polski", tym razem zagadnienia z okresu niepodległej Polski i lat około (czyli 1914-39), prób dźwigania się spod zaborów, budowania nowej władzy, walk i uchwalania nowego modelu zarządzania krajem, konstytucji, a potem stopniowe działania Rzeszy i psucie na nowo naszego kraju.
Wiele aspektów podejmują autorki, które są związane z historią Polski w tym okresie. Sięgają po kulturę, sztukę, modę, złote lata kina i radia, literaturę dwudziestolecia międzywojennego, dużo miejsca poświęcają społeczności żydowskiej, która licznie zamieszkiwała Warszawę czy Małopolskę, zwierzętom związanym z wojskiem i polityką, strojom i używanej broni. Opowiadają o sylwetkach najważniejszych osób, które miały wpływ na funkcjonowanie kraju, kłopoty z jakimi trzeba było się zmierzyć scalając państwo z trzech zaborów, plebiscytach i opowiadaniem się ludzi za swoim miejscem zamieszkania. O malowanych ułanach, wywalczonej niepodległości i ustalonych granicach i radości ułanów z wolności, z posiadania pięknych i mądrych koni, picia koniaku i radości obcowania z kobietami, a przy okazji zajmowania głów rymowankami-żurawiejkam przy biesiadach i tańcach. O porzuceniu gorsetów przez kobiety i ich ciężkiej pracy, kiedy mężczyźni pojechali na front, "o boyowniczkach" (na roli, przy produkcji amunicji, w szpitalach, jako sekretarki czy maszynistki).
Dużo tu ciekawostek, których na próżno szukać w innych miejscach, a na pewno nie tak ciekawie podanych, ze wstawkami komiksowymi, quizami, ramkami, z radością, jak towarzyszyła tamtym latom, kiedy wolność była mocno wyczuwalna pomimo codziennej nieznośnej rzeczywistości i trudach odbudowywania państwa.
Nieznośna niepodległość. Horrrendalna historia Polski
Małgorzata Fabianowska, Małgorzata Nesteruk, il. Jędrzej Łaniecki
wydawnictwo HarperCollins Polska, Warszawa 2021
liczba stron: 152
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz