31.05.2021

Kod Oracle

Główna bohaterka powieści graficznej dla nastolatków - Barbara Gordon (Babs) lubi zagadki, szyfrowanie i łamanie kodów. Na skutek postrzału podczas nieszczęśliwego wypadku, zostaje sparaliżowana, musi nauczyć się żyć na wózku inwalidzkim. Trafia do najlepszego w okolicy ośrodka - Centrum Rehabilitacji Arkham. Tu może liczyć na wsparcie psychologiczne i skuteczny trening rehabilitacyjny.

Barbarze trudno pogodzić się z nową, nieznaną dotąd rzeczywistością, bólem, samotnością. Traci kontakt ze swoim najlepszym przyjacielem Benjaminem. Szybko odnajduje tu jednak coś, co przykuwa jej uwagę i bystry umysł, i dzięki nowemu wyzwaniu po jakimś czasie na nowo go odzyskuje. Trudno jest jej się przystosować do nowych osób, rozmawiać z doktorami, słuchać ich wytycznych, otwierać się na nich, by przepracować swoją traumę. Stopniowe poznawanie budynku, trenerów, terapeutów, historii osób tu przebywających, a czasem znikających bez śladu, stanowi dla niej coraz większe wyzwanie, by próbować odgadnąć, o co naprawdę tu chodzi, jakie tajemnice skrywa centrum i jego mieszkańcy. Coraz sprawniejsze poruszanie się na wózku, zjednanie sobie kilku nowych rówieśników, bystry umysł "mistrzyni hakowania", pomoc przyjaciela z zewnątrz, niepokojące odgłosy, pomagają składać rozsypane kawałki puzzli, nie poddawać się i nie rezygnować z tego, na jakim etapie życia się znalazła, złamać w końcu tajemniczy kod tego domu. "Nie ma na świecie takiego kodu, którego byś nie złamała, ani takiej zagadki, której byś nie rozwiązała. Nie ma dla ciebie rzeczy niemożliwych".  

Młoda odważna bohaterka odkryje tajemnicę, o której nikt nie wie, a która niestety nie służy przebywającym w ukryciu pacjentom. Co więcej, jest niezgodna z etyką i prawami człowieka. Strach sprawia, że Babs daje z siebie wszystko, idzie uparcie do przodu, odkrywa i rozumie coś, co było zakryte przed światem zewnętrznym. Bohaterka ma bardzo silną osobowość, upór i inteligencję, które nie pozwalają jej stać w miejscu, wbrew zasadom bezpieczeństwa i obowiązującym tu nakazom. Ta powieść graficzna dla młodzieży porusza ważną kwestię zdrowia, choroby, kształtowania się własnej tożsamości, sile przyjaźni i więzi z rodzicem.




Kod Oracle, seria: DC powieść graficzna 13+

scenariusz: Marjeke Nijkamp, il Manuel Prejtano, tł. Alicja Laskowska

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2021

liczba stron: 184

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...