10.04.2021

Lucky Luke. Góry Czarne, tom 21

Samotny Kowboj otrzymuje kolejne ważne zlecenie, czeka go daleka i niebezpieczna podróż z czterema średnio przystosowanymi do trudu podróży naukowcami! Na zachód od Gór Czarnych rozciąga się słabo poznana kraina zamieszkana przez wojowniczych Czejenów. Indianie ci słyną z wrogiego nastawienia do Amerykanów. Władze Stanów Zjednoczonych wysyłają Lucky Luka jako "szefa, przewodnika i obrońcę wyprawy" z badaczami, którzy mają ocenić, czy obszary za górami nadają się do kolonizacji. 

Na drodze napotykają wiele problemów: ze spokojnym odpoczynkiem, z odjazdami środków transportu na czas, ponieważ ich droga nie odpowiada pewnemu człowiekowi, który czerpie pożytek ze sprzedaży produktów Czejenom. Lucky Luke od początku wie, że nie będzie łatwo, naukowcy biorą ze sobą ogromne bagaże, z trudem przychodzi im jazda konno i na mułach, w każdej wolnej chwili zajmują się badaniami, zapominając o zwykłej rzeczywistości, a broń w ich ręku jest niebezpieczna dla nich samych. Ale inteligencja pomaga im wybrnąć z wielu opresji. Przydaje się dawna nauka sztuki szermierki, znajomość dzikich zwierząt, wymierzanie miejsca na nocleg, i naukowe wyjaśnienie skutków zażywania przez Czejenów sprzedawanej im przez przemytników wody ognistej. Bull Bullets przegrywa z nimi sromotnie, Czejeni stają po stronie Lucky Luke, a Mopsik z plemienia Czejenów zrobi w przyszłości dzięki nim karierę na uniwersytecie wiedeńskim. 

Seria „Lucky Luke” została stworzona przez dwie legendy frankofońskiego rynku komiksowego: pisarza René Goscinnego oraz rysownika Morrisa. Obecnie jest kontynuowana przez innych autorów.Lucky Luke. Góry Czarne (fr. Les Collines noires), tom 21

rysunki Morris, scenariusz Rene Goscinny, tł. Maria Mosiewicz

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2021

liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...