11.03.2021

Skąd się biorą dzieci?

Leon będzie miał rodzeństwo. Rodzi się w nim dużo obaw i pytań. Najpierw czy dziecko pomieści się z nimi, co mu odbierze, gdzie on się podzieje, a potem właściwie, skąd się to dziecko wzięło, jak to się stało, że mama jest w ciąży?

Historia Leona utwierdza w przekonaniu, że dziecko powinno otrzymać tę wiedzę tabu od rodziców, nawet jeśli jest to dla nich krępujące. Bo jeśli pójdzie z pytaniem do kolegów, czy innych przypadkowych osób (pan Rogala, babcia Mania, organista), to zwykle nie dowie się wiele, nauczy dziwnego słownictwa, albo zamiesza w głowie jeszcze bardziej, otrzymując nie zawsze prawdziwe informacje. Leon jest dociekliwym dzieckiem. Nie wszystkie zapytane osoby odpowiadają zgodnie z prawdą, dlatego drąży długo, intensywnie. Poznaje poglądy innych na seks, słowa „kizi-mizi”, „ten teges”, „rozmnażanie płciowe i bezpłciowe” i „seksowanie”. W końcu doktor Wierzba rzetelnie i zgodnie z prawdą i nauką biologii wyjaśnia skąd się biorą dzieci, czym jest uprawianie miłości, jak wygląda droga komórki jajowej, połączenie z plemnikiem, zagnieżdżenie jajeczka, itp.

Akcja książki pokazana z perspektywy dziecka, które szuka odpowiedzi na dręczące go pytania, jest ok. Leon poznaje różne teorie te najbardziej popularne, ale wie, że to wszystko trochę niedokładne, nie do końca. Stopniowo wszystko układa się w jego głowie. Teraz kiedy ma wybór, może się zgodzić lub zaprzeczyć teoriom o tym, że "dziecko jest owocem miłości", "darem Boga", że „dorośli nieźle kręcą z tym rozmnażaniem”, dzieci znaleźć można w kapuście albo przynosi je bocian. Leon musi poznać tyle innych wersji, żeby w końcu móc zaspokoić ciekawość realną wiedzą podaną z wyczuciem, estetyką i właściwym słownictwem. Szkoda że rodzice trochę się zagapili, a kiedy znaleźli właściwy moment na mówienie o "sprawie rodzeństwa" , byli zabawnie "spięci". Ale udało im się wybrnąć właściwymi sformułowaniami nt. intymnych i niecodziennych chwil, by być tylko dla siebie i móc powiedzieć, że "dzieci biorą się z miłości", czy że ludzie zwyczajnie "potrzebują tematów tabu". 



Skąd się biorą dzieci?

Marta H. Milewska, il. Anna Wiklińska

wydawnictwo Tatarak, Warszawa 2019

liczb stron: 84

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...