Takich książek nam trzeba. Materiałów ciekawie wykonanych i w przyjaznej formie. By i dziecko i dorosły chętnie tu zajrzał i wybrał to, co na daną chwilę potrzebne i ważne. Sprawa relacji między rodzeństwem, respektowanie praw, to zawsze istotne kwestie, z którymi rodzic mierzy się naturalnie, i nie raz spędza mu sen spod powiek, jak działać, by wspierać właściwe budowanie relacji opartych na wzajemnym szacunku i trosce. W jaki sposób zapewniać dzieciom bezpieczeństwo, chronić je nie ograniczając wolności.
Ćwiczenia "Bracia i siostry" pomagają akceptować własne emocje, które można odczuwać w stosunku do siebie, rodzeństwa, bliskich, mają na celu nauczyć się żyć w zgodzie z rodzeństwem, radząc sobie z zazdrością, złością czy rywalizacją. Autorka pokazuje zależności między kolejnością urodzeń, cechami charakteru przynależnymi do bycia starszym lub młodszym, emocje, które towarzyszą byciu młodszym i starszym w domu. Pokazuje rodzinę jako wyjątkowe miejsce, gdzie każdy powinien być obdarzany czasem i uwagą, gdzie każdy wpływa na innych, gdzie kształtuje się charakter, gdzie można "ładować paliwo, by latać wysoko". Wskazuje, co powinno mówić młodsze dziecko do starszego, a co starsze do młodszego, by było im razem jak najlepiej (poproś, żeby cię przytulił, on nie zawsze jest pewien, że go kochasz, pokaż, że jest mądrzejszy, pochwal, poproś o pomoc). Dużo tu gotowych pomysłów, np. kupony dla dziecka, by podarować je rodzicom i sprawić, by czuć się bardziej kochanym, nauka rozwiązywania konfliktów i wspólnego szukania rozwiązań. Przygotowane ćwiczenia przez psychoterapeutkę i specjalistkę w dziedzinie rodzicielstwa pozytywnego, dają gwarancję dobrze spędzonego czasu, którego efekty zaowocują w przyszłości.
Ćwiczenia "Prawa dziecka" wprowadzają w tematykę skąd się wzięły prawa, jak zostały wypracowane, w jaki sposób traktowano dzieci na przestrzeni wieków i jak różniły się w zależności od kultury. Dlaczego tak istotne jest szanowanie dziecka i pomoc mu w rozwijaniu się jako jednostce. To także pomoc dla rodzica, że prawa dziecka to nie przyzwolenie na "rozpuszczenie" ale pomoc w kształtowaniu odpowiedzialności i wolności. A potem co oznaczają, jak każde z nich należy rozumieć. Z jakimi problemami należy zwracać się do Rzecznika praw dziecka. Szereg ćwiczeń, które pomagają rozumieć, czym jest prawo do własnej tożsamości, równego traktowania, odpowiedniego poziomu życia, zdrowego pożywienia i środowiska, do edukacji, kultury, zabawy czy czy wypoczynku.
Książki w serii Akceptuję, co czuję
to moc informacji, zadań do wykonania, wielokrotnego przepracowania
zagadnień, by zostały utrwalone, właściwie zrozumiane i wdrożone w
codzienność. To gotowe materiały do wycięcia, naklejki, uzupełnianie,
które pomagają we właściwym rozumieniu poszczególnych zagadnień.
Isabelle Filliozat, Eric Veille
tłumaczenie: Anna Wolna
liczba stron: 72
Prawa dziecka. Akceptuję, co czuję (fr. Les droits de l'enfant)
Isabelle Filliozat, France Marie Perreault
tłumaczenie: Anna Wolna, ilustracje: Zelda Zonk
wydawnictwo Harper Collins, Warszawa 2020
liczba stron: 112
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz