28.09.2019

Kociaki łobuziaki


Gra Kociaki łobuziaki zaskoczyła nas i wciągnęła w szereg kolejnych rozgrywek. Myślę, że to za sprawą przywileju rozpoczynania od tej osoby, która ostatnio głaskała kotka:) Ale tak naprawdę dzieje się to za sprawą rozbrykanych kociaków, tematyki i sposobu grania: połączenia planowania taktyki ruchów kota z manualnym przeplataniem nici. Poza tym grając nie wyczuwa się rywalizacji, więc rozgrywki są przyjemne, a zdobywanie punktów odbywa się w sposób łagodny. Wersja trudniejsza przewiduje granie o każdy rodzaj zabawek, co powoduje większą koncentrację przy wyznaczaniu dróg i chęć łapania punktów z każdego typu zabawek.

Ale od początku. Każdy z graczy dostaje inną planszę z wyposażeniem mebli i rozrzuconymi na podłodze zabawkami dla kociaków. Końcówkę sznurka wszyscy wsuwają przy meblu wylosowanym na kafelku.


Kiedy każdy dobrał płytki mebli, a żetony zabawek są właściwie ułożone, zaczynamy granie. Odtąd do rozgrywającej osoby należy wyłożenie odpowiedniego kafelka mebla (wyznaczenie kierunku biegu kota), a wszyscy gracze każdy w swoim pokoju przeplata do niego sznurek (nakłada go z lewej lub prawej strony, a z drugiej wyprowadza na wierzch, to jest bieg kota po punkty:). Bieg kotów jest uporządkowany, gracze robią to kolejno po sobie! Po naprowadzeniu sznurka do wyznaczonego mebla, sprawdzamy czy kot przebiegł przez zabawkę/i. Jeśli tak zabieramy żeton/y punktacji z góry stosu.




Po rozegranych 12 rundach podliczamy zdobyte punkty. Ten, komu udało się zainteresować kota większą ilością zabawek, wygrywa. W wersji trudniejszej można grać o każdy rodzaj zabawki (10), ten komu się to uda, zdobywa dodatkowe 15 punktów. Albo dodawać do każdego zdobytego rodzaju żetonu jeden dodatkowy punkt. Przemyślne wyznaczanie kierunku biegu kota po swojej planszy, zwracanie uwagi na żetony, które są do zdobycia, manipulowanie sznurkiem, by wystarczyło go do końca rund, to wyznaczniki udanej gry.

Powodzenia!
My gramy, lubimy. A ja doceniam to, że główki i łapki moich dzieci pracują i doskonalą precyzję.
I jeszcze jedno: grafika pana Macieja Szymanowicza. Miodzio!




Kociaki łobuziaki
Jeffrey D. Allers
ilustracje: Maciej Szymanowicz
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
dla 2-4 graczy, wiek 5+, czas rozgrywki ok. 15-20 minut
zawartość opakowania: 4 plansze, 50 żetonów zabawek (w 10 kolorach, o wartościach 2, 2, 3, 3, 4), 4 sznurki na 4 szpulkach (super!), 20 płytek mebli (po 5 w 4 kolorach), 1 znacznik gracza rozpoczynającego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...