5.06.2019

Magiczny ogród sztuki: Canaletto i Boznańska


Żadna ze mnie artystka, ale popatrzeć na dzieła sztuki lubię, poznać biografie i proces powstawania dzieł także. Dlatego sięgam i po takie dziełka, które zbliżają dzieci do sztuki, przybliżają kawałek historii, zachęcają do twórczych zajęć, bez głowienia się co by tu teraz, bo propozycje podane są jasno.

Pierwsza z takich propozycji to "Canaletto. Malarz Warszawy". To wędrówka po starych XVII-wiecznych ulicach i po współczesnych zakamarkach Warszawy, zaglądanie do Zamku Królewskiego i do pracowni malarza Bernarda Bellotto, nadwornego malarza królewskiego, zwanego Canalettim. Także rejs po Wiśle, budowanie mostu łączącego miasto z Pragą, wyszukiwanie w rzeczywistości utrwalonych na obrazach budynków, porównywanie dawnych dzieł artysty z obecnym stanem architektury Warszawy (Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście). Fakty historyczne związane z artystą i czasami w których żył (obiady czwartkowe, wydawanie pierwszego polskiego czasopisma "Monitor", założenie pierwszej polskiej szkoły asrtystycznej tzw. malarni, przyłączenie Pragi do miasta). To poznawanie sztuczek malarskich, dzieł Canaletta o Warszawie utrwalonych na barwnych, pełnych szczegółów obrazach.

Zawarte tu sprytne ćwiczenia, pomagają poznać i utrwalić dzieło, zachęcić do wgłębienia się w szczegóły i odczytywania sztuki fragment po fragmencie. Odzwierciedlają w czasy, w których żył Canaletto i król Stanisław August Poniatowski. Autorka podaje sposób, w jaki udawało się artyście tak wspaniale odzwierciedlać widoki, zachęca do zastosowania techniki dzielenia kartki i rysowania w kratkach, by zachować odpowiednie proporcje, proponuje wykonanie zaproszenia w układzie opartym o oś symetrii. Zachęca do malowania, cięcia i czytania, które uczą obcowania ze sztuką.



Canaletto. Malarz z Warszawy
seria: Magiczny ogród sztuki
Justyna Mrowiec 
ilustracje: Paweł Osiał
wydawnictwo RM, Warszawa 2016
liczba stron: 48


Znamy już trochę biografię Olgi Boznańskiej i jej dzieło "Dziewczynka z chryzantemami", teraz warto zaspokoić ciekawość o kolejne szczegóły życia i pracy artystki zwanej "malarką ludzkich dusz" znanej w wielu krajach europejskich. Ot, np. smutne czy wesołe chryzantemy związane z nurtem japonizmu, martwą naturę malowaną przez artystkę, sztukę pokazywania nastroju, charakteryzacji osób malowanych na portretach, a także obowiązkową zawartość pracowni artysty (sztaluga, podkłady, fotele, krzesła, wazony z kwiatami, myszy, kanarki, papugi, psy:).

Na czytelnika czeka tu szereg zadań i ćwiczeń do rysowania, malowania, wycinania, a nawet komponowania chryzantem. Charakterystyczne szczegóły z życia, twórczość i życie towarzyskie, "wesołe rozmowy" w pracowniach w różnych miastach Europy. Ponad tysiąc stworzonych cierpliwie dzieł, szukanie modeli, poznawanie ich poprzez dziesiątki spotkań, by oddać ich charakter. Upodobanie artystki do noszenia starodawnego stroju, i słynne jej dzieła, portrety, autoportrety, martwa natura.

Po lekturze tych książek nazwiska i główne dzieła artystów powinny pozostać w głowie na zawsze.



Ostatnio wyłowiłam w bibliotece takie cudo związane ze wspaniałą sztuką i równie ciekawym artystą.

Dziewczynka z chryzantemami Olgi Boznańskiej.
Poznaj życie i twórczość Olgi Boznańskiej
seria: Magiczny ogród sztuki
Marta Dobrowosla-Kierył, Justyna Mrowiec
wydawnictwo RM, Warszawa 2017
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...