29.04.2019

Emilka i gwiazdka z nieba


"Mamo, maaamo! Zobacz. Gwiazda!" Emilka ma kilka lat, nie raz ze zdumieniem podziwiała rozgwieżdżone niebo. Dziś ma okazję podziwiać planetę Wenus. Podekscytowana słucha też o innych planetach Układu Słonecznego, o których opowiada jej mama.

Mama jest z tych, co opowiadaniem potrafią pobudzać wyobraźnię dziecka, ale też wykorzystają każdą okazję, by je douczyć, zainspirować do zabawy, zachęcić do działań. Dlatego znajduje miejsce i czas, by utrwaliło poznane treści kolorując Układ Słoneczny, by spróbowało sportetować młodego królewicza na niebie zwanego Neptunem, by wykonało wymyśloną przez siebie i nazwaną nową planetę ze starych gazet, by pokazało jak wygląda na niej życie. Mama wyciąga wszystkie ciekawostki, które jest w stanie zrozumieć przedszkolak, pokazuje kształty i nazwy gwiazdozbiorów, budowę z odłamków skalnych i bryłek lodu królewskich pierścieni Saturna. Taki wieczór spędzony razem, przepełniony ciekawymi informacjami i wyciszającymi pracami plastycznymi, wróży bardzo dobry sen. 

Po takiej lekturze charakteryzacja i sposób omówienia planet na pewno pozostanie nie tylko w snach, ale i w pamięci dziecka. Królewski Saturn, pyzata Wenus i mały jak piłeczka Neptun, wspaniałe gwiazdozbiory na północnym niebie, to zachęta do obserwowania i przyglądania się światu. Zabawna lekka lektura wchodzi w cykl edukacyjnych opowiastek "Ziarenka piasku" przeznaczonych na wiek 3-6. Inspiruje do odkrywania i działań plastycznych.
Emilka i gwiazdka z nieba. Czytaj, pytaj i odkrywaj
Kamila Stokowska
ilustracje: Marta Grabowska
wydawnictwo Lemoniada, Słupsk 2019
liczba stron: 32

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...