Puciek kochany, który pomaga ćwiczyć poprawne wymawianie słów i budować zdania, teraz przychodzi do najmłodszych z zabawami. No, a jak się z nim bawić, żeby w 2-3 roku życia ćwiczyć skupienie, spostrzegawczość, pobudzać do mówienia i myślenia? I dlaczego jest tak fajnie?:)
Na obrazkach głównych puzzli "Co tu pasuje?" jest Pucio w znanych z książek sytuacjach (je, bawi się, myje się, śpi). Na obrazkach uzupełniających przedstawione są pojedyncze elementy, które w pomniejszeniu są też obecne na głównym obrazku. Instrukcja dołączona do zestawu podaje kilka możliwości wspólnej zabawy z dzieckiem, w zależności od stopnia trudności i możliwości dziecka.
1. Pokaż jeden obrazek główny z dowolną czynnością Pucia, razem z dzieckiem nazywaj narysowane na nim obiekty, zadawaj pytania: co to? co robi? gdzie jest? Razem uzupełniajcie brakujące elementy.
2. Do głównego obrazka wybierz elementy pasujące i kilka niepasujących. Nazywajcie przedmioty, układajcie pasujące, odkładajcie niewłaściwe.
3. Do pasujących obrazków dołóż coś co nie pasuje. Niech dziecko szuka błędów i opowiada dlaczego coś tu jest nie tak. Możecie też bawić się w układanie wszystkich elementów na raz, kto pierwszy uzupełni jeden obrazek albo poprawi błędy.
Dwuelementowe puzzle dla maluchów w wieku 2+ "Czego brakuje?" to znów okazja do skupienia uwagi na ilustracjach i wspólnej zabawy. Do pobudzania chęci mówienia o tym, co widzi na obrazkach, kompletowania, uzupełniania brakujących elementów.
1. Wspólnie skompletuj z dzieckiem zestaw dwóch obrazków. Niech dziecko spróbuje opowiedzieć, czego brakowało, co przedstawia, uzupełnij dlaczego dany element pasuje. Zwiększ trudność, podaj trzy elementy, w tym jeden, który będzie pasował do sytuacji. Niech dziecko samodzielnie wybiera obiekt, układa i opowiada o nim.
2. Podaj dziecku dwa-trzy elementy z narysowaną sytuacją i kilka elementów uzupełniających. Zapytaj, który puzzel pasuje do jakiej sytuacji. Niech dziecko samodzielnie je układa, mówi co widzi, co robią dzieci, czego tam brakuje? Dlaczego ten element pasuje, a inny nie?
Zestawy puzzli z Puciem pozytywnie mnie zaskoczyły. Dołączone przez autorkę Martę Galewską-Kustrę instrukcje pomagają bawić się nimi na wiele sposobów. I wiadomo, że są to zabawy dobrze wpływające na rozwój dziecka. Wykonanie ekstra. Pudełko z wygodnym sznurkiem do trzymania w małych łapkach. Znana i dobrze kojarząca się grafika Joanny Kłos. Doskonała cena.
Pucio. Puzzle. Co tu pasuje?
Marta Galewska-Kustra
grafika: Joanna Kłos
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba elementów: 25, wiek 2+
Pucio. Czego brakuje?
Marta Galewska-Kustra
grafika: Joanna Kłos
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba elementów: 20, wiek 2+
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz