22.12.2018

Superfarmer & Koza!


"SUPERFARMER & KOZA" to limitowana wersja znanego światowego hitu "Superfarmer". W tym wypadku oprócz ochrony hodowanych zwierzaków przed wilkiem i lisem, musisz mieć się na baczności przed kozą. Figurka kozy, jak wszystkie zwierzaki, jest wesoła i z nutką szaleństwa. Nie jest łatwo zostać mistrzem farmy, a dodatkowo stawiana przez przeciwników na farmie koza, no cóż... to jeszcze jeden niełatwy rywal, który chętnie blokuje hodowlę:)

Fantastyczna jest ta gra, kto grał ten wie, kto jeszcze nie spróbował, niech czym prędzej to zrobi, nauczy swoje dzieci. Bo walor edukacyjny przeliczania zwierzaków jest tu bezkonkurencyjny, uczy fajnej kalkulacji, co lepiej zrobić teraz, co później, jak zaplanować wymianę, kiedy ryzykować, a kiedy zachować spokojną hodowlę.

A o co chodzi?
O to, żeby zbierać np. pary królików, owiec i wymieniać je na inne zwierzaki. Plansze ułatwiają przeliczanie i jasno wskazują, co robić, żeby uzbierać całe stado. 
Przelicznik zwierząt jest następujący:   
1 owca = 6 królików
1 świnia = 2 owce
1 krowa = 3 świnie
1 koń = 2 krowy
1 mały pies = 1 owca
1 duży pies = 1 krowa
i 1 koza = 1 owca

Do hodowli zwierząt zniechęcają: lis i wilk. Żeby uchronić się przed ich działaniem, warto wymienić zwierzaki na małego i duży psa, wtedy lis i wilk nie powodują utraty zwierząt, chronią przed lisem i wilkiem, i hodowla staje się o wiele łatwiejsza i przyjemniejsza. Ale ta gra wzbogacona została o kozę. Koza też nie jest fajna. Wymieniając owcę na kozę i stawiając ją na danym niewykorzystanym jeszcze poziomie planszy przeciwnika blokujemy dalszą hodowlę danego gatunku, tzn. gracz z kozą nie może ani pobrać gatunku, jeśli wyrzuci go na kostkach, ani wymienić zwierzaków z gatunku na którym stoi koza, ani położyć ich na planszy. Pozbyć się kozy nie jest łatwo, albo trzeba wyrzucić na kostce wilka, albo oddać kozę z trzema owcami!

Zwycięzcą zostaje ten, kto ma na farmie przynajmniej jednego: konia, krowę, świnię, owcę i królika.
Do tej pory znałam podstawową wersję Superfarmera, ta jest mega: zawiera plansze, na której układasz zdobyte żetony zwierząt, piękne figurki psów i piękną zwariowaną kozę, której rola jest jaka jest, jak to koza, a mimo to nie da się jej nie lubić:)

Superfarmer to gra, która powstała w Warszawie w 1943 roku. Nosiła wtedy tytuł "Hodowla zwierzątek". Jej autorem jest polski matematyk, profesor Karol Borsuk, który podczas wojny sprzedażą gry ratował budżet rodzinny.  Zestawy przygotowywała żona, rysunki Janina Śliwicka. Gra szybko zyskała popularność, bawiła dzieci i dorosłych.

W czerwcu 1997 roku z okazji 90 urodzin Zofii Borsukowej, w 15 rocznicę śmierci profesora Karola Borsuka gra została wydana przez Grannę pod tytułem "Superfarmer", by bawić kolejne pokolenia dzieci i rodziców. I spełnia tę rolę doskonale. A nowe dodatki fajnie urozmaicają grę, dodając nowe emocje i wrażenia.


Superfarmer & Koza
Karol Borsuk, autor dodatku: Michał Stajszczak
grafika: Piotr Socha!
wydawnictwo Granna, Warszawa 2018
dla 2-4 osób, wiek 7+, czas rozgrywki 15-30 minut
zawartość opakowania: 4 plansze, 2 dwunastościenne! kostki, 120 żetonów z ilustracjami zwierząt (60 królików, 24 owce, 20 świń, 12 krów, 4 konie); 4 figurki małych psów, 2 figurki dużych psów, 1 figurka kozy, instrukcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...