9.04.2018

O tym można rozmawiać tylko z królikami


Młodość. Mówisz "nie" choć myślisz "tak". Skrywasz się przed światem. Czujesz niepokój, niezrozumienie, odrębność, obcość wszystkich dookoła. Dopadają cię skrajne emocje: niepohamowany smutek, beznadzieja albo nieokiełzana radość. Wiesz, że nawet jeśli spróbujesz dorosłemu wyjaśnić swój punkt widzenia, to i tak trafisz na mur, nie zrozumie cię nikt, bo to przecież niemożliwe. A jeśli poczujesz bratnią duszę, nie wiesz, czy na ile możesz sobie pozwolić, gdzie postawić granice, błądzisz, po omacku doświadczasz, a i tak wkrótce pewnie czeka cię zawód. Potrzebujesz bliskości, przynależności, własnego miejsca, relacji. Możesz być sobie wrogiem, ale i przyjacielem.
wart
Autorka zdecydowała się na odważny ruch, i chyba doskonale rozumie ten stan młodości, dobrze oddaje to zagubienie, niepewność, izolację, strach, groźny świat, tak doskonale ujęty w słowach, i niepokojących, ciemnych, smutnych ilustracjach. Które dają promyk słońca, że będzie lepiej, że to stan przejściowy. Że każdy nadwrażliwy, może mało atrakcyjny i lekko wyobcowany Długouchy nabierze wiary w siebie, przekona się w końcu, że świat nie jest taki zły, odnajdzie siebie, swoją drogę i stanie się piękny.

Oryginalny i piękny picturebook dotyka serca, wzrusza, każe pochylić się nad nastoletnim człowiekiem. Wyjątkowy w przekazie słownym i obrazowym. Wielokrotnie doceniony w Szwecji (najlepsza książka obrazkowa i artystyczna roku). Koniecznie pokażcie go bliskim nastolatkom, by zobaczyli, że nie są sami w tym, co przeżywają.





O tym można rozmawiać tylko z królikami
tytuł szwedzkiego oryginału: Om detta talar man endast med kaniner
Anna Höglund
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2018 
liczba stron: 60

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...