21.11.2017

Tajemnica mody


Oto kolejna akcja w spokojnym portowym szwedzkim miasteczku Valleby. Mieszkańcy czują ekscytację i duże emocje. Bo oto zjawia się u nich ikona mody, poważany kreator, niejaki Jean-Laurent, który będzie wypatrywał w mieście tych, którzy potrafią ubierać się najlepiej. A dwie wybrane osoby pojadą do Paryża.

Szefowa muzeum Barbara Palm, dyrektorka więzienia Agata Kula, listonosz  Franco Bollo zmieniają fryzury, policjant Randolf Larsson prezentuje biały mundur ze złotymi guzikami, pastor nakłada skrzydła, które potrafi wprawiać w ruch. Tylko ponury Rune Andersson i Maja nie oszaleli na punkcie mody i przygotowań do pokazu. Ale oprócz przygotowań do wielkiego wydarzenia z boku dzieją się dziwne rzeczy, znika kotka projektanta - delikatna i wychudzona Lulu. Sprawa zostaje zgłoszona na policji. Maja pomaga w poszukiwaniach i wyjaśnieniach tajemniczych okoliczności zaginięcia. Porywacz żąda okupu (teczki z planowaną kolekcją mody). Kogo trzeba sprawdzić? Współpracowników kreatora mody, którzy dziwnie nie przejmują się jego smutkiem: asystent Zybastian zajęty jest czytaniem magazynów o modzie, nadaremnie próbuje przechytrzyć sytuację, fotografka Szarlota jest wyraźnie niezadowolona z braku dobrego ujęcia, oraz recepcjonistę Runa, który jest zainteresowany targami filatelistycznymi w Paryżu. Dobrze, że jest Maja, która pospieszy z pomocą komisarzowi, wykaże się sprytem i spostrzegawczością detektywa, a na koniec zostanie pochwalona za "wielkie koleżeńskie serce".

Kto jest podejrzany? Kto kryje się za zaginięciem Lulu? Czy kotka nadaje się na towarzyszkę pudelka? Kto zostanie wyróżniony w konkursie na najlepszy styl podczas pokazu mody? Kto pojedzie do Paryża?Jak to zwykle w tej serii bywa, nic nie wskazuje na trop, a wskazówki bywają złudne, fabuła układa się stopniowo doprowadzając do nieoczekiwanego a logicznego wyjaśnienia.

Książka idealna dla samodzielnych początkujących czytelników. Duża czcionka, duża ilość charakterystycznych niedziecięcych ilustracji oraz trzymająca w napięciu akcja - w sam raz do samodzielnej wciągającej od początku do końca lektury. A rodzice być może dostrzegą w sylwetce Jeana-Laurenta niemieckiego projektanta mody Karla Lagerfelda? 

Kolejne tytuły serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai od kilku lat wybierane są książką roku przez szwedzkie Jury Dziecięce, czyli niemal 50 000 głosujących dzieci, a tym samym nie schodzą w Szwecji z list bestsellerów. W Polsce również cieszą się popularnością od kilku już lat.
Tajemnica mody
24 tom w serii: Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
tytuł szwedzkiego oryginału: Modemysteriet
Martin Widmark
ilustracje: Helena Willis
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2017
liczba stron: 108

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...