12.10.2017

Pojazdy, autochody i odjazdowe historie


Małych fanów motoryzacji nie brakuje. Na rynku książki pojawiają się co rusz wspaniałe książki dla nich. Książki, które bawią, uczą i zachwycają szatą graficzną.


Bohaterami "Tygodnia na budowie" są: żyrafa, słoń, małpa, krokodyl i mysz. Ubrani w żółte ochronne kaski i pomarańczowe kamizelki z radością wykonują kolejne czynności. Praca wre, ekipa z zapałem buduje, porządkuje, jeździ koparką, spycharką, walcem, wylewa beton, transportuje potrzebne urządzenia.

Jest sprawnie, szybko, radośnie (prawie jak na polskich budowach:). Zespół uwija się w szalonym tempie, zdąża nawet posadzić rośliny zielone i nadać barw swoim konstrukcjom. Radość zaproszonych do korzystania z nowego miejsca jest równomierna do radości ekipy podczas pracy. Rozkład według dni tygodnia pokazuje czym jest dobry plan działania.
Książkę zilustrował Leo Timmers, a to oznacza, że nie będzie nudy, będą zaskoczenia i niedowierzania.


Tydzień na budowie
tytuł angielskiego oryginału: Busy builders, busy week!
Jean Reidy
ilustracje: Leo Timmers
wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2017
liczba stron: 26

"Autochody" to duży zbiór pojazdów dla małych fanów motoryzacji. To nie tylko realne pojazdy, spotykane na ulicy rowery, motocykle, maszyny budowlane, pojazdy ratownicze, traktory. Ale przede wszystkim  te powstałe w wyobraźni ilustratora. Te, które przekraczają schematyczność myślenia. Spotkamy tu: schodochód, marchewkowy strzał, rękawicę błyskawicę, pędzącą strunę:), gumożuja kanciastego, transportera chmur, autocałusa, i wiele wiele innych.

Wyobraźnia ilustratora do nazw i rysunków niejednokrotnie zaskakuje, domaga się zaglądania i wędrówek we własnej wyobraźni. Nazwy autochodów zostały spisane w alfabetyczny indeks. Cztery strony na wyprasce można kolorować według własnego pomysłu.

Autochody
tytuł szwedzkiego oryginału: Carls billexikon
Carl Johanson
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2017
liczba stron: 36


"Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe" to książka napisana dla tych, którzy oprócz ogladania pojazdów, chcą o nich coś wiedzieć. Narracja jest dostosowana do odbiorcy w wieku 6-10 lat, zachwyca sposobem serwowania ciekawostek. Opisuje wybrane istotne przełomowe momenty z historii motoryzacji. W pigułce opisane i pięknie zilustrowane (przez Macieja Szymanowicza!) pojazdy stare i nowoczesne, znaczące osoby w historii i ich pomysły. Jest tu pierwszy kierowca czyli automobilista, welocyped, konstruktor pierwszego samochodu z kotłem (Joseph Cugnot), Karl Benz i jego żona podczas niebywałej stukilometrowej wyprawie. Dalej autor opisał pana Grodzkiego, dzięki któremu po Warszawie zaczęły jeździć mercedesy i peugeoty, i Henry'ego Forda, który wprawił w ruch produkcję seryjną aut. Jest też wspaniała podróż fordem T Jerzego Jelińskiego dookoła świata. Oprócz przełomowych momentów są zaskakujące ciekawostki nt. uruchamiania aut, kierunkowskazów, zmieniających się na przestrzeni lat świateł.
Ciekawie opowiedziane historie, wykrywalna fascynacja motoryzacją, akurat w sam raz ilość treści i ilustracji dla młodych samodzielnych czytelników. 

Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe
Michał Leśniewski
ilustracje: Maciej Szymanowicz
wydawnictwo ART Egmont, Warszawa 2017
liczba stron: 88

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...