13.06.2016

Nad morzem, W górach Germano Zullo & Albertine


"W górach jest wszystko, co kocham", a nad morzem jest bliska mi osoba, która jest świetną odskocznią od codzienności dla nas wszystkich:) Z bohaterami tych rozkładówek, wyprawy w takie miejsca stają się jeszcze bardziej przyjemne, przygodowe i porywające. 

Jest superkolorowo, wygibasto, zabawnie, sielsko, przyjemnie. Ilustracje mocno przyciągają i domagają się wytężonej uwagi i skupienia, by nie przeoczyć tego, co autorzy nam serwują. Lubię, kiedy styl ilustracji dla dzieci zachwyca sobą i jest tak niestandardowy, pozornie nieułożony. Lubię takich bohaterów i poznawanie ich strona po stronie. Kiedy historie układają się w całość, ale można dopowiadać ich dalsze losy. Bo przecież nie tylko góry i morze mamy, inne miejsca też chętnie odwiedzamy.

Mamy "czytacza", który zgłębia wszelkie tajniki miejsc, do których przybywa, pełnego pasji fotografa, niestrudzonego turystę dźwigającego swój ciężki i ponadwymiarowy bagaż. Naszą faworytką jest jednak trochę nieoczywista i zupełnie zwariowana dziewczynka na żyrafie oraz wszechmocny superman:)


Ciekawe świata dziecko, pyta mamę o wszystko. Młodzi małżonkowie nie tracą chwil, zabierają dziecko na wszystkie wyprawy, żeby jak dorośnie, miało z grubsza zaspokojoną ciekawość świata. Dziewczyna z pingwinem korzystają z wszelkich atrakcji, jak gdyby nigdy nic. Tu się ktoś wspina, tam zjeżdża, tu odpoczywa, a tam maszeruje. Jest kolorowo, zabawnie, przygodowo. 
Wysmakowane ilustracje, ciekawy styl, chichocząca kreska, zabawa w rysowanie. Pozostaje podziwiać elastyczne, nadaktywne postacie, śledzić ich losy. Śmiać się razem i uczyć radości z takich małych przyjemności. Klimat aktywności nadmorskiej czy górskiej wręcz poraża, jest tyle rzeczy do zrobienia i zobaczenia. Nie wystarczy przecież samo zgłębianie tajemnic, trzeba próbować swoich sił, korzystać z wszelkich aktywności, poznawać ludzi i miejsca.
 
Autorzy tych książek- Germano Zullo & Albertine - otrzymali w 2016 roku Bologna Ragazzi Award, czyli najważniejszą międzynarodową nagrodę przyznawaną ilustrowanej książce dziecięcej.

Nad morzem
Germano Zullo & Albertine
wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2016
liczba stron: 14


W górach 
Germano Zullo & Albertine
wydawnictwo Babaryba, Warszawa 2016
liczba stron: 14

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...