27.04.2016

Podróżne quizy wiedzy: Gdzie raki zimują? i Omnibus


Coraz cieplej, coraz przyjemniej, więcej wyjazdów, więcej wspólnie spędzanego czasu. Podróże kształcą, gry także:) Jeśli chcemy umilić czas podróży, utrwalić zagadnienia, poszerzać słownictwo (nie tylko czytając książki), a przy okazji zdrowo rywalizować, uczyć się wygrywać/przegrywać, możemy sięgnąć po quizy. Karty z pytaniami z zakresu różnorakich dziedzin (biologia, geografia, fizyka, język polski), które pomagają utrwalić wiedzę i poszerzać ją nie tylko w domu.

Takie quizy sprawdzają się w podróżach (małe lekkie pudełko) i w domu, kiedy w sposób atrakcyjny chcemy i lubimy poszerzać horyzonty. W quizie dla młodszych graczy w wieku 6+ "Gdzie raki zimują?" każda z kart zawiera po 3 pytania na jednej stronie (na dole małym drukiem zamieszczone są prawidłowe odpowiedzi). Nawzajem czytamy sobie pytania. Po udzieleniu prawidłowej odpowiedzi przesuwamy znacznik na planszy. Który raczek nieboraczek pierwszy dojdzie do mety, ten wygrywa.


W quizie dla starszych dzieci (w wieku 12+), czyli w "Omnibusie" sprawa jest o tyle bardziej skomplikowana, że gra składa się z 12 rund i polega na szybkich chwytaniu żetonów po usłyszeniu pytania.

W każdej rundzie zadajemy sobie pytania, gracze próbują odpowiedzieć prawidłowo na jedno pytanie z rozgrywanej karty. Po usłyszeniu pytania pozostali gracze chwytają odpowiednie, ale dowolne w punktacji żetony odpowiedzi: niebieski (odpowiedź twierdząca), czerwony (gdy twierdzenie zawarte w pytaniu uważają za błędne). Gdy wszyscy gracze złapią po jednym żetonie, pytający sprawdza odpowiedź. Kto odpowiedział prawidłowo, otrzymuje liczbę punktów zapisaną na jego żetonie. Jeśli odpowiedział błędnie traci punkty.
Za żeton o wartości 3 odejmuje się 2 punkty, za żeton o wartości 2 odejmuje się 1 punkt. Błędna odpowiedź przy wyborze żetonu o wartości 1 nie powoduje utraty punktów. Jeśli gracz odpowie nieprawidłowo, a nie ma jeszcze żadnych punktów, nic nie traci. Po odliczeniu punktów, kończy się runda. W następnej pytanie zadaje kolejna osoba.
Gra kończy się, kiedy wykorzystamy wszystkie karty. Podliczamy punkty zwycięstwa, kto zgromadził ich najwięcej, wygrywa i otrzymuje tytuł omnibusa.

Można też grać bez presji, wtedy każdy niebieski i czerwony żeton (niezależnie od nadrukowanej na nim zawartości) daje jeden punkt zwycięstwa, a błędna odpowiedź nie powoduje utraty punktów, a  gracze nie stresują się szybkością chwytania za żetony. Ta wersja to mniejsze emocje i spokojniejsze rozgrywki.

W zależności od predyspozycji i wieku graczy wybieramy quiz, odpowiedni wariant i poszerzamy swoją wiedzę w sposób mniej lub bardziej przyjemny. Trzeba lubić typ quizowy gier, żeby się nimi zachwycić. Rodzinnie kiedyś grywaliśmy w różnego rodzaju quizy, teraz zdecydowanie wolę inne rodzaje gier.


Quiz- gdzie raki zimują?
wydawnictwo Granna, Warszawa 2016
seria: gry podróżne
wiek 6+
zawartość gry: 45 kart z pytaniami, plansza, 4 figurki raków i podstawy do nich,
Omnibus
Ewa Falkowska
wydawnictwo Granna, Warszawa 2016
seria: gry podróżne
wiek 12+
zawartość gry: 45 kart z pytaniami, 40 żetonów punktów, 40 żetonów odpowiedzi

          Łączymy siły z projektem grajmy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...