01.04.2016

Chłopak z lasu

 

Książka nie śniłaby mi się po nocach, gdyby nie te trolle!:) Z ogromną przyjemnością wgłębiłam się w wakacyjny klimat i przygody Mony, jej odkrywanie Mikaela, emocje, mocne bicie serca, a potem "dużo dziwnych rzeczy", trolle biegające po lesie. Baśniowe wątki, zestawione nieprawdopodobnie, jak na szwedzką literaturę przystało. I wyznanie Mony: "Musiałam z nim być. Żeby nie umrzeć".

To książka przede wszystkim dla młodzieży. Bohaterami są dziewczęta i chłopcy 12-15-letnie. Ich rozterki, kłopoty, pierwsza miłość, beztroskie wakacje na łonie natury. Wątek miłosny, detektywistyczny i baśniowy splatają się ze sobą, tworząc dzieło, które znajdzie wielu odbiorców wśród nastoletnich. Młodzi znajdą tu odbicie swoich uczuć, w mig pochłoną treść, utożsamią się z kłopotami młodych bohaterów. Zrozumieją ich nastroje, buzujące emocje, nie zawsze logiczne zachowania. Odbiorca z przyjemnością wczyta się w wiejsko-leśne przygody bohaterów, odnajdzie wspólne tory myślenia Mony, Natalii, Lukasa, czy Mikaela, zmierzy się z rozmowami rozwiedzionych rodziców Mony. Odnajdzie młodzieńczy humor, własne odbicie i odczuwanie świata. Dziewczynom być może zaimponuje "prze-u-ro-czy" rozczochrany, zakolczykowany, zielonooki Mikael albo nieco starszy Lukas na motorynce. Chłopcom spodoba się pływająca w wodzie czy spacerująca w deszczu Mona lub rozbrykana Natalia. Fabułę czyta się jak pamiętnik Mony, dzień po dniu. Dzięki plastycznym opisom łatwo odczuwa się jej radość, tęsknotę za Mikaelem, złość, płacz, delikatny dotyk, pocałunek, kopanie w zamknięte drzwi biblioteki, czy strach przed (słusznie) zdenerwowanym ojcem.

Dorosły także znajdzie tu coś dla siebie. Bo zachowanie dorosłych bohaterów książki odzwierciedla nas współczesnych. "Zakazują mnóstwa rzeczy", ciężko pracują, nie wiedzą, gdzie są ich dzieci, a potem wrzeszczą z pretensjami i wyrzutami: "Myślałem, że jesteś bardziej odpowiedzialna!". Także po to, by dotrzeć do swojego dorastającego dziecka. By dostrzec, czym naszpikowany jest współczesny świat, z czym musi się zmierzyć wchodzące w dorosłość dziecko.

"Chłopak z lasu" porusza problemy młodych ludzi, dlatego ci znajdą tu swój świat: zakochanie, samotność, rozwód rodziców, kradzieże, kolczykowanie, pierwsza noc u chłopaka, odłączenie od świata, bunt przeciw dorosłym, działanie wbrew ich woli, wolność, kult inności. Dorastanie nie jest proste, autor doskonale zdaje sobie z tego sprawę i poważnie traktuje młodego czytelnika, podając mu treść o wartkiej i ciekawej akcji.


Chłopak z lasu
tytuł oryginału: Som trolleri
Mårten Melin
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2016
liczba stron: 208

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...