08.01.2016

Dixit Odyseja


Karty zostały rozdane. Teraz nadaj własnej dowolnej karcie wybrany tytuł/hasło/skojarzenie, by inni dobrali swoje karty, ale nie tak łatwo odgadli, która karta była Twoja. A potem kicaj i zdobywaj punkty. Gra Dixit Odyssey to najczęściej nagradzana gra ostatnich lat. W pełni zasłużenie. Dzięki jasnym regułom, wykonaniu elementów bez zastrzeżeń (plansza, ilustrowane karty, drewniane kolorowe króliczki). Przyjemność z dokicania do mety jest ogromna. A jeden obraz może budzić tyle skojarzeń.

Gra wyzwala emocje, porusza wyobraźnię, uruchamia dużo skojarzeń. Jednorazowo może w nią grać aż 12 osób. Razem z rodziną, bliskimi wyruszamy na poszukiwanie nowych, zaczarowanych światów, kosmicznych, czy przygodowych. Zabawa polega na wybraniu spośród 6 obrazków jednego i wymyśleniu do niego skojarzenia. (pojedyncze słowo, dźwięk, cytat, tytuł książki, utworu muzycznego, nie ma tu ograniczeń). Pozostali gracze wybierają spośród swoich kart taką, która ich zdaniem najlepiej pasuje do hasła bajarza i kładą zakrytą na stole. Bajarz przetasowuje wszystkie te karty, łącznie ze swoją i układa je na stole, odkrywając. Gracze w tajemnicy głosują, która karta jest tą kartą, do której zostało wymyślone skojarzenie. Kiedy wszyscy dokonają wyboru, rozpoczyna się przyznawanie punktów.

Autorem gry jest Jean Louis Roubira, lekarz pracujący w szpitalu w Poitiers z młodymi pacjentami mającymi trudności w środowisku szkolnym i poza nim. Po kilku rozgrywkach w Dixit zaobserwowano u nich znaczną poprawę formułowanych wypowiedzi oraz relacji z innymi ludźmi. Gra może więc z powodzeniem służyć również jako narzędzie pedagogiczne i terapeutyczne.

Ilustracje na kartach to obrazy pełne symboliki, głębi, emanujące świeżością, tajemniczością. Karty zapraszają do inteligentnej i emocjonalnej podróży do świata na pograniczu marzeń i snów, do świata wrażliwości i emocji, odświeżania zapomnianych tytułów, haseł, cytatów. Odwołują się do wyobraźni, oferują zabawę graniczącą z doświadczaniem prawdziwej poezji, sztuki.

Od 2008 roku gra wzbudza zainteresowanie i entuzjazm graczy. W 2009 roku otrzymała nagrodę Golden Ace, French Game of the Year oraz została nominowana do niemieckiej nagrody Spiel des Jahres w 2010 roku. Więcej szczegółów nt. gry znajdziesz np. tutaj, tutaj.

 
Dixit Odysssey
projekt: Jean-Louis Roubira
wydawca: Libbellud/ Hobbity.eu
Liczba graczy: 3–12, wiek: od 8 lat, czas gry: ok. 30 min
Zawartość pudełka: plansza punktacji, 84 kart, 12 tabliczek głosowania
24 znaczniki głosowania, 12 znaczników punktacji, instrukcja


Łączymy siły z:
http://mamajanka.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...