21.10.2024

Klub dziwnych dzieci

Dziwni jesteście! Dziwnie się zachowujesz. Jakaś taka dziwna jesteś... Kiedy słyszysz takie komentarze, kiedy sam/sama postrzegasz siebie jako nieco inną/innego, masz nietypowe zainteresowania, nie idziesz w rytmie ogółu, szukasz swoich miejsc i ludzi. Odnajdujesz się wśród podobnych sobie. Może nawet znajdziesz z nimi wspólny język, przeżyjesz coś, co będziesz wspominać przez lata? 

Czworo bohaterów tej książki czuje się obco między swoimi. "Każdy jest jakiś. Jeden lubi podpatrywać zwierzęta, inny znowu woli tańczyć, i dlatego nikt nie jest dziwny".

Katia jest gruba, dużo czyta, mało rozmawia, nie cierpi swojego brata, a on jej. Najstarsza i najbardziej rozsądna wśród bohaterów, oczytana i przygotowana na wiele scenariuszy, potrafi namówić na pracę grupową i wybrać najlepszy z możliwych scenariuszy. Mała nieśmiała Mila z głową w obłokach i ogromną wiedzą przyrodniczą, nie martwi się komentarzami innych, woli świat zwierząt niż ludzi. Bojaźliwy Petr z głową pełną straszliwych scen, niektóre z nich rysuje, realistycznie i przerażająco, nie chce jechać na zieloną szkołę. I ten, który dołącza do ekipy ostatni, chodzi o kulach, prosi się o to, by w końcu od kogoś dostać, wkurza go kiedy ktoś okazuje mu litość, potrafi być miły, ale woli zgryźliwość i nagrywanie filmików telefonem.

Zanim zbiegną się losy spaślaczki, kaleki, wrażliwej Mili i "tego knypka", poznajemy każdego z nich w otoczeniu rodziny. A kiedy są już razem, okazuje się, że bardzo się od siebie różnią, a jedyną rzeczą która ich łączy, to poczucie bycia dziwnym, innym, oraz chęć zmiany, przeżycia przygody. Okazja nadarza się szybko. Wspólna ucieczka zaplanowana jest i omówiona w szczegółach "musicie wszystko przewidzieć". Petr ma okazję wykazać się sztuką rysowania nie tylko potworów oraz walczyć ze swoimi lękami. Mila wrażliwa na los zwierząt zdecydowanie wyraża sprzeciw wobec ich krzywdzeniu. Katka chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem najstarszej z nich z "trzema młodszymi  popaprańcami", czuje się za nich odpowiedzialna. A Franta daje się poznać jako dzielny i wytrzymały na ból chłopak. Czterej outsiderzy poznają smak ekscytacji, przygody, strachu i przyjaźni, chcą znormalnieć albo choćby uwierzyć w to, że są ok, nie szczędzą sobie słów prawdy, zwłaszcza w kryzysowych chwilach. 

"Chciałbym, żeby cała przygoda skończyła się inaczej, nie tak, że siedzimy w pokoju za kratkami i myślimy, co to będzie jak po nas przyjdą".

Wydana w ramach Serii z Poczwarką to działające na wyobraźnię powieści dla tych, którzy zaczynają dorastać, w głowie mają mnóstwo pytań i chcą być traktowani serio. Dzięki wyrazistym bohaterom i bohaterkom mogą spojrzeć na świat z innej perspektywy – i być może zobaczyć go całkiem inaczej niż do tej pory.

Klub dziwnych dzieci stał się w Czechach bestsellerem. Autorka, Petra Soukupová, z werwą i wyczuciem opowiada o dziecięcych perypetiach we współczesnym świecie. O skomplikowanych relacjach z innymi, odmiennościach i różnorodności, zwariowanych pomysłach, ukrytych talentach i sile czerpanej z wzajemnego wsparcia.


Klub dziwnych dzieci (cz. Klub divnych deti)

Petra Soukupova, tł. Dorota Dobrew, seria z Poczwarką

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2024

liczba stron: 264

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...