26.03.2021

Bylejaczek

 

Oj, jak lubię książki wydawane przez wydawnictwo Wolno, ponadczasowe, nie na chwilę, "o długim terminie przydatności", subtelne, urokliwe, nie byle jakie, z subtelnym przesłaniem pomiędzy wierszami.

Bylejaczek to chłopiec na opak, niesforny, zuchwały, niepokorny, nie przystaje do obowiązujących między ludźmi norm, nie chce się myć, utrzymywać porządku. Dlatego odchodzi do świata leśnych zwierząt z nadzieją, że tam będzie bardziej zrozumiany, nie upominany, a w lenistwie nikt mu nie przeszkodzi. We śnie zostaje królem zwierząt. Jednak realnie szybko przekonuje się, że świat przyrody także rządzi się swoimi prawami, że obowiązuje porządek, normy, a brudne dziecko zostaje ze wstrętem odtrącone, ma opcję bycia co najwyżej strachem na wróble, a czupryna może posłużyć za gniazdo dla wrony. Bohater musi się do nich dostosować i ulec, ale też przewartościować swoje maniery i wyobrażenia, ba, wyciągnąć wnioski. "Bieda ze mną! Znać mnie nie chce ani zwierzak, ani człowiek. Chyba lepiej się umyję, choćby nawet leśną rosą, znajdę buty, com je zgubił, bym nie musiał wracać boso".

Jerzy Ficowski w starym dobrym stylu przemyca naukę kierowaną do odbiorcy. Utwór powstał kilkadziesiąt lat temu, i ma potencjał na to by odczytywać go na nowo, by młodzi czytelnicy uczyli się od Bylejaczka tego, co istotne, by urzekał swoją osobowością, umiejętnym wyciąganiem wniosków. W historię dla najmłodszych świetnie wpisują się ilustracje Gabrieli Gorączko. Subtelne, z nutką ironii, barwne, urzekające beztroską i wrażliwością ilustratorki i bohatera. Ilustratorka otrzymała wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY za ilustracje wykonane do książki pt. Leśna sprawa (brawa dla niej:).

Inne równie cudowne wiersze autora znajdziesz w Lodorostach i bluszczarach, prawda że ekstra tytuł?:)


Bylejaczek

Jerzy Ficowski, il. Gabriela Gorączko

projekt graficzny: Joanna Jopkiewicz, Grupa Projektor

wydawnictwo Wolno, Lusowo 2021

liczba stron: 52

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...