"A po co się jest królem?- naiwnie zapytał się Maciuś. - Przecież nie po to, żeby nosić koronę, a - żeby dać szczęście ludności swojego państwa".
Jak ciężko być królem powstała w oparciu o fragmenty niezwykłej zapomnianej już trochę książki Króla Maciusia Pierwszego pisanej na początku XX wieku, ze znakomitą interpretacją wizualną Iwony Chmielewskiej. Mamy tu do czynienia z połączeniem pomysłowych obrazów i ważnych zdań Janusza Korczaka (Henryka Goldszmita) i jego bohatera. To wspaniały pomysł na odnowienie pewnych treści, przypomnienie sylwetki Korczaka i jego spojrzenia na podmiotowość dziecka, wiarę w niego, pojmowanie świata i zagadnienia władzy z jego perspektywy, ale też sztuka odnajdowania dziecka w sobie.
Tematyka wcale nie jest łatwa. Bo dorośli miewają dylematy jak rządzić, by społeczeństwo było szczęśliwe. Co dopiero kiedy takie zadanie stoi przed 10-letnim dzieckiem. Jaki jest trud rządzenia i odpowiedzialność za innych? Jak poradzić sobie w sytuacji objęcia tronu, gdy trwa wojna z sąsiadami? Jak radzić się ministrów i doradców, kogo słuchać, w jaki sposób dokonywać reform, by państwo było jak najlepiej urządzone i właściwie funkcjonowało? Jak dzielić decyzje między głosy dorosłych i dzieci? Jak czuwać, kiedy inni śpią, zapewniać spokój i bezpieczeństwo socjalne. Dzięki odpowiednim fragmentom i ilustracjom czytelnik "wchodzi w buty" małego króla, widzi trud budowania zniszczonego kraju. Ilustratorka tworząc postać Maciusia wzorowała się na fotografii 10-letniego Janusza Korczaka z pierwszego wydania z 1923 roku, w którym Korczak przyznał, że chciał być właśnie tak dzielny, odważny i mądry jak Maciuś:) Otrzymał więc koronę, niech rządzi, gdziekolwiek jest:)
To lektura zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wydana wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W 2018 roku Iwona Chmielewska otrzymała wyróżnienie Polish Graphic Designs Awards w kategorii Projektantka Roku. Książka była nominowana w kategorii w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku 2018.
Jak ciężko być królem
Iwona Chmielewska, Janusz Korczak
wydawnictwo Wolno, Lusowo 2018
liczba stron: 48
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz