21.05.2020

Niesamowici Egipcjanie. Krwawe rewolucje


Jeśli masz ochotę na wgłębienie się w tajniki historii, której nie usłyszysz z podręczników ani od nauczycieli, to książki w serii Strrraszna historia po to właśnie są. Pełne ciekawostek, informacji mniej lub bardziej cennych, humoru, testów na sprawdzenie siebie i nauczycieli, wskazówek, jak wykonywać doświadczenia, by wczuć się w dawny klimat i przeżyć książkę najlepiej jak się da. Choć ostrzegam, jest to historia straszna, krwawa, z okrutnymi zwyczajami, nieodgadnionymi tajemnicami, klątwami, itp.

Niesamowici Egipcjanie to lektura, która omawia historię i podstawowe fakty nt. starożytnego Egiptu. Dzięki niej można odkryć tajemnice budowania i ozdabiania piramid, niesamowite teorie na ich temat, moce oraz piramidalnych idiotów (tych, którzy mają wariackie pomysły nt. piramid). Poznać sposoby konserwowania i zawijania mumii, powody, dla których Egipcjanie we wczesnym wieku myśleli o śmierci i opłacali paraszytów. Poznać powody okradania grobowców, losy mumii i pomysły na ich wykorzystywanie. Nauczyć się wykonywania urny kanopskiej (i zrobić swoją własną z wybranym symbolem jednego z synów Horusa:). Poznać historię Cheopsa i wystawnego pochówku jego matki oraz tajemnicę jej zniknięcia, a potem jego pusty sarkofag. Dużo ciekawych informacji autor poświecił Nilowi i jego roli w życiu mieszkańców. Nie mogło zabraknąć galerii słynnych bogów. Są nawet gry i zabawy, w jakie grały egipskie dzieci (żonglowanie piłką, biegi kolanowe, czyli bez odrywania rąk od kolan, koza, drużynowe spychanie się z łodzi, alquerque czy polowanie na ptaki).

Krwawe rewolucje opisują najciekawsze przypadki buntów, rebelii i rewolucji z całego świata. Nudna historia zostaje zastąpiona strrrasznymi rebeliami (zwykle nieudanymi buntami przeciw władzy) i rewolucjami (obalanie rządu przez rządzonych), ich kulisami, przykładami odciętych głów, nadzianych na ostre pale ciał. Bunty ludu istniały od zawsze, odkąd na ziemi żyją ludzie, odkąd nie odpowiadają im pomysły władców. Rewolty znane były w starożytnym Egipcie, Rzymie, Chinach, średniowiecznej Francji. Ale i w Czechach, czy na Ukrainie, część została poświęcona Wielkiej Smucie XVII wieku, okrutnemu i przepełnionemu krwią wiekowi XIX, oraz czasom współczesnym. Trzeba wiedzieć, że ulubionym pomysłem na obalenie władzy było mordowanie władcy, na tłumienie ruchów wybijanie ich zwolenników. Wieszanie, palenie, gilotyna, to normalne zabiegi mniej lub bardziej skutecznie tłumiące to, co nie podobało się innym, zwykle na tle politycznym, ale i religijnym czy gospodarczym.
Jak zwykle, w tej serii książek, moc historii, najciekawszych przypadków przeplatana jest z czarnym humorem, dziesiątkami dat i postaci, przy testach wyboru można popłakać się z proponowanych pomysłów, a rysunki czasem mówią więcej niż słowa.

Bardzo polecam.
Niesamowici Egipcjanie. Strrraszna historia
tytuł angielskiego oryginału: The Awesome Egyptians. Horrible Histories
Terry Deary, Peter Hepplewhite
ilustracje: Martin Brown 
tłumaczenie: Jarosław Kilian
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2020
liczba stron: 128

 
Krwawe rewolucje. Strrraszna historia
tytuł angielskiego oryginału: Rowdy Revolutions. Horrible Histories
Terry Deary
ilustracje: Philip Reeve
tłumaczenie: Małgorzata Fabianowska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2020
liczba stron: 192

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...